Russian and Armenian central banks sign agreement on countering cyberattacks
YEREVAN, September 17. /ARKA/. The central banks of Armenia and Russia signed an agreement on countering cyberattacks at the 17th meeting of the Monetary Policy Council of National Banks of the Eurasian Economic Union, hosted by Armenia’s Central Bank.
According to the Central Bank of Armenia, this agreement provides the parties with ample opportunities for sharing experience and information on combating cybercrimes and countering such crimes.
Within the framework of the event, another agreement was signed to harmonize the legislations of the EEA member states in the financial markets.
The meeting discussed also the agenda of the EEU l financial market, the powers and problems of the national financial regulatory bodies, the current economic situation in the EEU member-countries, as well as monetary policy issues.