Over AMD 1.1 billion received in special account of support for struggle against COVID-19 in Armenia
YEREVAN, May 15. /ARKA/. As of 18:00 on May 14, 4,225 payments totaling almost 1,088,681,654 drams (about $ 2.23 million) have been received in the special account to support the fight against the coronavirus in Armenia, the press service of the country’s finance ministry reports.
Earlier it was reported that the ministry of finance has opened a treasury account for financial support from donations from individuals and organizations for the government in its struggle against (COVID-19)” and for the health ministry in its activities aimed at preventing and combating the coronavirus infection.
The state of emergency, introduced in Armenia on March 16, 2020 and extended to May 14, is again extended until 17:00 on June 13 inclusive.
As of 11:00 on Friday, May 15, there were 4,044 confirmed COVID-19 cases, 52 deaths and 1,666 recovered patients in the country. -0–