2010թ. ՀՀ կրթության ոլորտում կներդրվեն ավելի քան 4 մլրդ դրամի օտարերկրյա միջոցներ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. 2010 թվականին Հայաստանի կրթության ոլորտում կիրականացվեն 4 մլրդ դրամի վարկային և դրամաշնորհային ծրագրեր, երեքշաբթի հայտարարեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը։
«Կրթության որակի բարձրացման և համապատասխանության ՀԲ քառամյա վարկային ծրագրով Հայաստանին 2010 թվականին կտրամադրվի 3,3 մլրդ դրամ, իսկ նոր հարևանության՝ միջնակարգ մասնագիտական կրթության աջակցության ԵՄ քաղաքականության շրջանակներում կտրամադրվի 1,8 մլրդ դրամի դրամաշնորհ»,- ասաց երկրի կրթության նախարարը։
Նրա խոսքերով, այսպիսով 2010 թվականին Հայաստանի կրթության ոլորտի ներդրումները օտարերկրյա միջոցների հաշվին կգերազանցեն 4 մլրդ դրամը։
Ինչպես նշեց Աշոտյանը, ներդրումները կընդգրկեն հանրակրթական, միջնակարգ և բուհական կրթության ոլորտները։
Կրթության ոլորտի ֆինանսավորման բյուջետային ծախսերը կկազմեն 95,4 մլրդ դրամ կամ ՀՆԱ ծավալի մոտ 3 տոկոսը։ 2009 թվականին ոլորտի բյուջետային ծախսերը կկազմեն 108 մլրդ դրամ։ -0-