Հայաստանին երկար ժամանակ է պետք ճգնաժամից դուրս գալու համար. McKinsey&Company ընկերության փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանին երկար ժամական է պետք ճգնաժամից դուրս գալու համար, շաբաթ օրը լրագրողներին է ասել McKinsey&Company (Գերմանիա) ընկերության տնօրեն-գործընկեր Անդրե Անդոնյանը (Andre Andonian)՝ պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին:
«Ընդհանուր առմամբ հայկական տնտեսության վիճակը կախված կլինի նրանից, թե որքան շուտ եվրոպական տնտեսությունը դուրս կգա ճգնաժամից», – ասել է Անդոնյանը:
Նա նշել է, որ վերջին ամիսների ընթացքում աստիճանաբար բարելավվում են մակրոտնտեսական ցուցանիշները, սակայն McKinsey&Company ընկերությունը զգուշանում է գնահատականներ տալ համաշխարհային տնտեսության վերականգնման փուլի վերաբերյալ:
«Նույնը կարելի է նշել նաև Հնդկաստանի և Չինաստանի տնտեսությունների կապակցությամբ՝ չնայած ՀՆԱ-ի գրանցված աճին, քանի որ այդ երկրների տնտեսական ցուցանիշները շարունակում են մնալ մինչճգնաժամային մակարդակից ցածր: Հենց դա է պատճառը, որ մենք խոսում ենք բարելավման, այլ ոչ թե դրական աճի և փոփոխությունների մասին», – ասել է Անդոնյանը:
Միաժամանակ նա նշել է, որ եվրոպական պետություններում, որոնք տնտեսական տեսակետից ավելի մոտ են կանգնած Հայաստանին, տնտեսությունը շարունակում է մնալ թույլ վիճակում, և դեռ լուրջ ռիսկեր կան:
Նրա խոսքերով, McKinsey&Company ընկերությունն ամեն ամիս հարցում է իրականացնում 1800 առաջատար փորձագետ-տնտեսագետների շրջանում հիմնական պարամետրերի՝ ճգնաժամի խորության և տևողության գնահատման կապակցությամբ, ինչպես նաև կապիտալի, վարկային և ֆինանսական շուկաների իրավիճակի վերաբերյալ:
Այս պարամետրերով ձևավորվում են ճգնաժամի վերաբերյալ 4 հիմնական դիրքեր. տեղի է ունենում կտրուկ անկում և նմանատիպ վերականգնում, երկարատև ճգնաժամ, սակայն դրան հետևում է վերականգնումը, ավելի ու ավելի ձգձվող ճգնաժամ, և համաշխարհային տնտեսությունն ավելի դանդաղ է դուրս գալիս դրանից, իրավիճակի երկարատև սառեցում կամ ճապոնական ռեցեսիա, որից դուրս գալու համար տասնամյակներ կպահանջվեն:
Նա նշել է, որ տարբեր տարածաշրջաններ տարբեր կերպ են գնահատում ճգնաժամից դուրս գալու հնարավորությունները, օրինակ՝ աճող տնտեսություն ունեցող երկրները, ինչպիսիք են Հնդկաստանն ու Չինաստանը, կարծում են, որ տեղի է ունենում խորը, կտրուկ անկում և նմանատիպ վերականգնում:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ին, Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրներին, ապա նրանց գնահատմամբ՝ վերականգնումը տեղի է կունենա ավելի ուշ, քան կանխատեսվում էր, ընդ որում հարցվածների շուրջ 10 տոկոսը կարծում է, որ դրա համար տասնամյակներ են անհրաժեշտ:
«Մենք McKinsey&Company ընկերության կողմից Հայաստանին և Եվրոպայի երկրների խորհուրդ ենք տալիս մշակել ճկուն սցենար, որը կհարմարեցվի ճգնաժամից դուրս գալու անհրաժեշտ ժամանակահատվածին», – ասել է Անդոնյանը:
Միաժամանակ փորձագետի խոսքերով, ցանկալի է ճգնաժամը դիտարկել որպես հնարավորություն՝ արմատական, կառուցվածքային և համակարգային բարեփոխումներ և փոփոխություններ իրականացնելու համար, որպեսզի ճգնաժամի ավարտից հետո արձանագրվի լուրջ և կայուն աճ:
Հայկական տնտեսությունում 2009 թ.-ի հունվար-սեպտեմբերին գրանցվել է 18,3 տոկոսի անկում՝ 2008 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:-0-