ՀՀ հինգ ապահովագրական ընկերություններ խոշորագույն հարկատուների շարքում են
ԵՐԵՎԱՆ, 1 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ հինգ ապահովագրական ընկերություններ 2009 թ.-ի հունվար-դեկտեմբերին երկրի 1000 խոշորագույն հարկատուների ցուցակում են ընդգրկվել՝ պետբյուջե վճարելով 549,1 մլն դրամ:
ՀՀ հարկային պետական ծառայության տվյալների համաձայն, ապահովագրական ընկերությունների վճարած բոլոր հարկերի կառուցվածքում ուղղակի հարկերը կազմել են 95,3 տոկոս կամ 523,1 մլն դրամ:
Ընդ որում ապահովագրական ընկերություններին բաժին է ընկել հաշվետու ժամանակահատվածում Հայաստանի 1000 խոշորագույն հարկատուների վճարած հարկերի ընդհանուր ծավալի 0,1 տոկոսը:
Պետական հարկային ծառայության հրապարակած ցուցակում ընդգրկվել են Ինգո-Արմենիա (182,2 մլն դրամ), Նաիրի Ինշուրանս (117 մլն դրամ), Ռասկո (103 մլն դրամ), Այ-Էս-Ջի (77,3 մլն դրամ) և Լոնդոն-Երևան (69,6 մլն դրամ) ընկերությունները:
Ընդհանուր առմամբ Հայաստանի 1000 խոշորագույն հարկատուները 2009թ.-ի հունվար-դեկտեմբերին երկրի բյուջե են վճարել 382,8 մլրդ դրամ: