Հունվարին գնաճը կազմել է 1,7%
ԵՐԵՎԱՆ, 1 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում 2010թ. հունվարին, 2009թ. դեկտեմբերի համեմատ, գրանցվել է 1,7 տոկոս գնաճ, ինչը պայմանավորված է եղել որոշ պարենային ապրանքների գների սեզոնային փոփոխությամբ։
Ինչպես «Նովոստի-Արմենիա» գործակալությանը հայտնեցին հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայությունից, 2010 թվականի հունվարին պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները, դեկտեմբերի համեմատ, աճել են 3,3%-ով, ոչ պարենային ապրանքներինն ու ծառայությունների սակագները կրճատվել են 0,1 տոկոսով։
Միաժամանակ, 2010 թվականի հունվարին, 2009 թվականի հունվարի համեմատ, պարենային ապրանքների գների ինդեքսը կազմել է 107 տոկոս։ Միաժամանակ, հաշվետու ժամանակաշրջանում պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գներн աճել են 3,2%-ով, ոչ պարենային ապրանքի գներն աճել են 16 տոկոսով, ծառայությունների ոլորտի սակագները՝ 9,9 տոկոսով:
Ինչպես հայտնում է վիճակագրական ծառայությունը, 2010 թվականի հունվարին 2005 թվականի համեմատ պարենային ապրանքների գների ինդեքսը կազմել է 127,9 տոկոս, ընդ որում պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գնաճը կազմել է 26,7%-ով, ոչ պարենային ապրանքի գնաճը՝ 20,5 տոկոսով, ծառայությունների ոլորտի սակագներն աճել են 34,1 տոկոսով:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն, 2010 թվականի հունվարին, 2009 թվականի դեկտեմբերի համեմատ, երկրի ուսումնասիրվող բոլոր քաղաքներում սպառողական գներն աճել են 1,1-2,6 տոկոսով, իսկ սղաճի ամենամեծ ցուցանիշը գրանցվել է Արտաշատ քաղաքում։ Մայրաքաղաքում սպառողական գներն աճել են 1,6 տոկոսով։