Հայաստանում 2010թ. տնտեսական աճ չի լինի. փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում 2010 թվականի արդյունքներով տնտեսական աճ չի լինի, «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարեց տնտեսագիտության թեկնածու, գերմանական Զարգացման KfW բանկի ներկայացուցիչ Կարապետ Գևորգյանը։
«Համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն առայժմ չի ավարտվել, և դրա ազդեցությունը մինչև 2011-2012 թվականները կշարունակվի»,- ասաց նա։
Հայաստանի կառավարությունը և մի շարք փորձագետներ 2010 թվականին երկրում տնտեսական աճ են կանխատեսում 1,2-2 տոկոսով։
Գևորգյանի խոսքերով՝ Հայաստանը կկարողանա 2007-2008 թվականների տնտեսական աճի ցուցանիշին վերադառնալ միայն 3-4 տարի անց, բայց որոշակի կայունություն կարելի է նկատել արդեն այս տարի, ինչից հետո դանդաղ աճ կնկատվի։
«Չեմ կարծում, թե 2010 թվականին Հայաստանը կկարողանա դրական տնտեսական աճ արձանագրել, հնարավոր է՝ այդ ցուցանիշը մոտ կլինի զրոյին կամ փոքր-ինչ ավելի ցածր, և ևս 3-4 տարի մենք կգտնվենք ճգնաժամի ազդեցության ոլորտում, նույնիսկ դրա ավարտից հետո»,- ասաց գերմանական բանկի ներկայացուցիչը։
Ըստ նրա՝ 2009 թվականին ակնհայտ դարձավ, որ երկրում ստեղծված իրավիճակը շատ ավելի լուրջ է, քան ենթադրվում էր տարեսկզբին։ Այս կապակցությամբ ցուցանիշները երկու-երեք անգամ ավելի հոռետեսական են, քան մինչև 2009 թվականի մայիս-հունիսը փորձագետների կողմից տրված գնահատականները։
«Կցանկանայի ավելի լավատես լինել, սակայն կարծում եմ, որ ջանքերն առաջին հերթին անհրաժեշտ է ուղղել էկոնոմիկայի դիվերսիֆիկացիային, մասնավորապես, կախվածության կրճատումը շինարարությունից և լեռնահումքային արդյունաբերությունից՝ ուշադրությունը սևեռելով այնպիսի ճյուղերի զարգացմանն, ինչպիսիք են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, գյուղատնտեսական արտադրանքի վերամշակումը և զբոսաշրջությունը»,- ասաց նա։
Այս առումով, ըստ KfW ներկայացուցչի, 2010 թվականը պետք է դառնա հիմք դնելու ժամանակահատված, որպեսզի 2011-2013 թվականներին Հայաստանը կարողանա աճ ապահովել և հասնել նախաճգնաժամային ցուցանիշներին։
Գևորգյանը կարծում է, որ որոշ ճյուղերի համար 2010 թվականը կարող է ավելի բարեկեցիկ դառնալ, քան նախորդը, մասնավորապես, ֆինանսաբանկային ոլորտի և ծառայությունների ոլորտի համար, որոնք կրել են նվազագույն ցնցումներ, քան մյուս ճյուղերը, որոնց անկումը կազմել է 30-60 տոկոս։
«Փաստորեն այն ոլորտները, որոնք ավելի ճկուն և շարժուն են, հեշտությամբ կվերապրոֆիլավորվեն կադրերի և տեխնոլոգիական առումով, զարգացման ավելի լավ դինամիկա կունենան՝ ի տարբերություն այն ճյուղերի, որոնք ավելի երկարատև վերականգնում են պահանջում։ Այդ պատճառով ես կարծում եմ, որ իրավիճակը բավականին շարունակական կլինի, թեև ենթադրաբար ավելի լավ կլինի, քան 2009 թվականին»,- ասաց Գևորգյանը։-0-