ՀՀ ընդհանուր պետական պարտքը կաճի ՀՆԱ-ի մինչև 45-46%-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի ընդհանուր պետական պարտքը 2010թ.-ի արդյունքներով կաճի ՀՆԱ-ի մինչև 45-46 տոկոսը՝ ներկայիս 38 տոկոսի փոխարեն, չորեքշաբթի խորհրդարանում տեղի ունեցած կառավարական ժամի ընթացքում ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Նախարարի խոսքերով, 2010թ.-ի հունվարի 1-ի տվյալներով, Հայաստանի ընդհանուր պետական պարտքը կազմում է ՀՆԱ-ի 38 տոկոսը, միաժամանակ ամենամեծ մասնաբաժինը, որը կարող է մտահոգությունների առիթ դառնալ, բաժին է հասնում կառավարության արտաքին պարտքին, որը կազմում է ՀՆԱ-ի 28 տոկոսը:
«Սա համապատասխանում է միջազգային ընդունված նորմերին և մակրոտնտեսական տեսակետից զգալի սպառնալիք չի ներկայացնում, քանի որ միջազգային պրակտիկայում ռիսկային է համարվում, երբ կառավարության արտաքին պարտքը գերազանցում է 50 տոկոսը», – ասել է Դավթյանը:
Միաժամանակ նախարարը նշել է, որ ընդհանուր պետական պարտքը ռիսկային է համարվում, եթե այն գերազանցում է ՀՆԱ-ի 60 տոկոսանոց շեմը:
«Պետբյուջեում ամրագրված ցուցանիշները, բնականաբար, խոսում են այն մասին, որ Հայաստանում այսօրվա դրությամբ գրանցված պետական պարտքի մակարդակը ռիսկեր չի պարունակում», – ասել է Դավթյանը:
Միաժամանակ նա նշել է, որ կառավարությունը միջազգային կազմակերպությունների հետ համատեղ ամենօրյա մոնիթորինգ է անցկացնում, ինչի կապակցությամբ «իրավիճակն այս պահին ևս մտահոգվելու առիթ չի տալիս»:-0-