Թղթային եղանակով վճարումների ծավալը 2009 թ. IV եռամսյակում կրճատվել է 34%
ԵՐԵՎԱՆ, 4 մարտի. /ԱՌԿԱ/. 2009 թ.-ի չորրորդ եռամսյակում Կենտրոնական բանկի համակարգի միջոցով թղթային եղանակով իրականացված վճարումների ծավալը կրճատվել է 34 տոկոսով՝ նախորդ եռամսյակի համեմատ, իսկ վճարումների քանակն ավելացել է 20 տոկոսով:
«Հայաստանի Կենտրոնական բանկի 2009 թ.-ի չորրորդ եռամսյակի բանբերի» համաձայն՝ այդ գործողություններին բաժին է հասել նրանց ընդհանուր ծավալի 34,41 տոկոսը և Կենտրոնական բանկի համակարգի միջոցով իրականացված վճարումների ընդհանուր թվի 5,03 տոկոսը:
ԿԲ տվյալների համաձայն՝ 2009 թ.-ի չորրորդ եռամսյակում թղթային եղանակով իրականացված վճարումների միջին օրական քանակը կազմել է 655 փոխանցում՝ 14 մլրդ դրամ ծավալով, ինչը 7 միլիարդ դրամով պակաս է 2009 թ.-ի երրորդ եռամսյակի ցուցանիշից: Միաժամանակ մեկ թղթային փոխանցման միջին
ծավալը նվազել է մոտ 18 մլն դրամով և կազմել է 22 մլն դրամ:
Ինչպես նշվում է ԿԲ-ի բանբերում, թղթային եղանակով իրականացված վճարումների աճը հիմնականում պայմանավորված է ռեպո գործառնություններով:
2009թ. չորրորդ եռամսյակի ընթացքում առևտրային բանկերի միջև թղթային եղանակով իրականացվել է 9 մլրդ դրամ ծավալով 6 փոխանցում: (1 դոլարը 385,68 դրամ է):-0-