ՀԲ-ն Հայաստանին 9 միլիոն դոլարի վարկ կտրամադրի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Համաշխարհային բանկը հաստատել է Հայաստանին 9 միլիոն դոլարի վարկի տրամադրումը Հասարակական հատվածի արդիականացման երկրորդ ծրագրի (Second Public Sector Modernization Project – PSMP II) շրջանակներում:
Ինչպես նշված է Համաշխարհային բանկի մամուլի հաղորդագրության մեջ, նախագծի նպատակն է աջակցել Հայաստանի կառավարության ջանքերին, որոնք ուղղված են հասարակական ծառայությունների բարելավմանը՝ աշխատավարձի պրոգրեսիվ համակարգի անցմանը աջակցելու, պետական ծառայողների վարքի կանոնագրքի ներդրման, ինչպես նաև կառավարական բոլոր տեղեկատվության նկատմամբ հասանելիության բարձրացման միջոցով:
«Բանկի առաջնահերթությունն է բարելավված հասարակական ծառայությունների միջոցով կառավարման ուժեղացումը: Այն դեպքում, երբ կատարելագործվում է կառավարման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտը, կարևոր մարտահրավերները դեռ մնում են», – ասել է Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի գծով տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամը:
Հայաստանի հետ համագործակցության ընթացքում՝ 1992 թ.-ից ի վեր, Համաշխարհային բանկը տրամադրել է 1,318 միլիոր դոլարի վարկ:-0-