ՀԲ-ն կանխատեսում է Հայաստանի տնտեսության դանդաղ վերականգնում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի տնտեսության վերականգնման գործընթացը բավականին դանդաղ կընթանա, ասաց ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը:
«Մենք հուսով ենք, որ մոտենում ենք ճգնաժամի հաղթահարմանը, և տնտեսությունը կայունանում է: Մենք տեսնում ենք այդ միտումները, հունվարի արդյունքներով ՀՆԱ-ն փոքր-ինչ ավելացել է: Սակայն կարևոր է, որպեսզի բոլորը հասկանան, որ ադ վերականգնման համար ժամանակ է անհրաժեշտ», – չորեքշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Վարուդակիսը:
Ըստ վիճակագրական տվյալների՝ Հայաստանի ՀՆԱ-ի ծավալը 2010 թ.-ի հունվարին ավելացել է 2,4 տոկոսով՝ 2009 թ.-ի հունվարի համեմատ:
Վարուդակիսի խոսքերով՝ Հայաստանում տնտեսական աճը հիմնականում ապահովվում է երկու ոլորտների՝ շինարարության և հանքարդյունաբերության հաշվին:
Նա նշեց, որ այդ ոլորտների, հատկապես շինարարության համար, շատ բարդ կլինի վերադառնալ նախկին հզորությանը, քանի որ դեռ կան կիսակառույց շենքեր, չիրացված բնակարաններ և բավականին շատ առևտրային տարածքներ:
«Քանի դեռ այդ տարածքներն ու բնակարանները չեն վաճառվել, և չի ավարտվել կիսակառույց շենքերի շինարարությունը, ես չեմ տեսնում նոր ներդրումների իրագործման հնարավորություն», – ընդգծեց նա:
ՀԲ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարը նաև նշեց, որ հաջորդ տարիների ընթացքում Հայաստանի տնտեսությունը պետք է ավելի լավ դիվերսիֆիկացվի, քանի որ առաջընթացի համար անհրաժեշտ ուժը նա պետք է քաղի նոր ոլորտներում:
«Իսկ դրա համար ժամանակ է հարկավոր», – եզրափակեց Վարուդակիսը:
Պետբյուջեի համաձայն՝ Հայաստանում 2010 թ.-ին ՀՆԱ-ի աճը նախատեսված է 1,2 տոկոսի սահմաններում: Ավելի վաղ ՎԶԵԲ-ը, ԱՄՀ-ն և ՀԲ-ն 2010 թ.-ին հայկական տնտեսության աճը կանխատեսում էին 2 տոկոսի սահմաններում: 2009 թ.-ի հունվար-դեկտեմբերին Հայաստանի տնտեսությունում գրանցվեց 14,4 տոկոսանոց անկում՝ 2008 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:-0-