Հայաստանում 2010 թ.-ին գնաճը փոքր-ինչ կգերազանցի նախորդ տարվա մակարդակը. ՀԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Գնաճը 2010 թ.-ի վերջին կհայտնվի նույն մակարդակի վրա, ինչ նախորդ տարում, հնարավոր է՝ մի քիչ ավելի, չորեքշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը:
Պատասխանելով լրագրողներին այն հարցին, թե նշանակու՞մ է դա, արդյոք, որ Հայաստանում գնաճը 2010 թ.-ի վերջին կկազմի 7 տոկոս՝ Վարուդակիսն ասաց, որ «այդ մասին դեռ վաղ է խոսել»:
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն՝ 2009 թ.-ի դեկտեմբերին, 2008 թ.-ի դեկտեմբերի համեմատ, Հայաստանում գրանցվել է սպառողական գների 6,5 տոկոսանոց աճ:
«Փետրվարին գնաճը Հայաստանում կազմում էր 9,4 տոկոս, սակայն այն պայմանավորված չէ ներքին պահանջարկով, քանի որ հայկական տնտեսությունը դեռևս գտնվում է ցածր մակարդակի վրա» ,- ասաց Վարուդակիսը:
Փետրվարին, 2010 թ.-ի հունվարի համեմատ, Հայաստանում գրանցվել է 0,3 տոկոսանոց գնաճ, ինչի հետևանքով գնաճի 12-ամսյա ցուցանիշը կազմեց 9,4 տոկոս:
«Հիմնականում այդ գնաճը բացատրվում է գազի սակագնի բարձրացմամբ և դրամի դեվալվացիայի ուշացած ազդեցությամբ, ինչպես նաև համաշխարհային շուկաներում հիմնական սպառողական ապրանքների որոշակի թանկացմամբ», – պարզաբանեց Վարուդակիսը:
Նրա խոսքերով՝ այդ գործոնները մշտական չեն, և «2010 թ.-ին մի-փոքր ուշ գնաճը կնվազի»:
«Մենք կարծում ենք, որ 2010 թ.-ի որոշակի ժամանակահատվածում գնաճի աճը կդադարի, և կսկսվի նրա նվազումը», – ասաց Վարուդակիսը:-0-