2009թ.-ին վճարումների գերակշիռ մասն իրականացվել է էլեկտրոնային վճարումների համակարգի միջոցով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 մարտի. /ԱՌԿԱ/. 2009թ.-ին Էլեկտրոնային վճարումներին բաժին է հասել (առանց բորսայական գործառնություններ իրականացնելու հետ կապված փոխանցումների) ՀՀ ԿԲ-ի վճարային համակարգերով կատարված վճարումների ողջ ծավալի 51,3 տոկոսը կամ վճարումների ընդհանուր թվի 94,7 տոկոսը: Այս մասին «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրեցին ՀՀ ԿԲ-ի մամուլի ծառայությունից:
Միաժամանակ էլեկտրոնային վճարումների ծավալն ավելացել է 23.3% (1130 մլրդ դրամով), իսկ քանակը՝ 23%-ով (489176-ով): Բացի այդ, μորսայական գործառնությունների իրականացման հետ կապված փոխանցումները կազմել են 32188 մլրդ դրամ:
ԿԲ-ի տվյալների համաձայն, առևտրային բանկերին բաժին է հասել էլեկտրոնային վճարումների համակարգով (առանց բորսայական գործառնություններ իրականացնելու հետ կապված փոխանցումների) կատարված վճարումների ծավալի 62 տոկոսը (381 միլիարդ դրամի աճ) և բոլոր վճարումների ընդհանուր թվի 99 տոկոսը:
Էլեկտրոնային վճարումների համակարգով իրականացված դրամական փոխանցումների միջին օրական քանակը 2008թ. համեմատ ավելացել է 1911-ով՝ կազմելով 10133, իսկ ծավալը՝ 4.4 մլրդ դրամով՝ կազմելով 23.4 մլրդ դրամ: Միաժամանակ բորսայական գործառնությունների իրականացման
հետ կապված միջին օրական փոխանցումները ավելացել են 79 մլրդ դրամ և կազմել 125 մլրդ դրամ:
Իսկ էլեկտրոնային վճարումների համակարգում մեկ էլեկտրոնային փոխանցման միջին ծավալը, առանց բորսայական գործառնությունների իրականացման հետ կապված փոխանցումների, 2008թ. համեմատ պահպանվել է նույն մակարդակում, որը կազմում է 2.3 մլն դրամ: Էլեկտրոնային վճարումների համակարգով առևտրային բանկերի կողմից բորսայական գործառնությունների իրականացման հետ կապված փոխանցումների միջին ծավալը կազմել է 1573 մլն դրամ, որն ավելացել է 711 մլն դրամով: (1 դոլարը 400,10 դրամ է):-0-