ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում շուրջ 500 մլն դոլարի ներդրումներ է կատարել. Եվրաբանկի ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 մարտի. /ԱՌԿԱ/. ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում շուրջ 500 մլն դոլարի ներդրումներ է կատարել, իսկ անցյալ տարի միջազգային ֆինանսական ճգնաժամի կապակցությամբ ներդրումների ծավալը կտրուկ աճել է, հինգշաբթի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ ասաց բանկի նախագահ Թոմաս Միրոուն:
Հարավային Կովկաս եռօրյա այցի շրջանակներում մարտի 18-ին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Թոմաս Միրոուն (Thomas Mirow) ժամանել է Հայաստան: Սա 2008թ.-ի հուլիսին ՎԶԵԲ-ի նախագահի պաշտոնին Միրոուի նշանակումից հետո նրա առաջին պաշտոնական այցն է Հայաստան:
Ինչպես հինգշաբթի «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հայտնեցին երկրի ղեկավարի մամուլի ծառայությունից, Թոմաս Միրոուն նախագահ Սարգսյանին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում Եվրաբանկի գործունեությանը ցուցաբերվող շարունակական օժանդակության համար:
Թոմաս Միրոուն ասել է, որ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի գործունեությունն ուղղված է Հայաստանի տնտեսության արդիականացմանը, և բանկը հիմնական շեշտը դնում է մասնավոր հատվածի, միջին ու փոքր գործարարության խթանման վրա: Եվրաբանկի նախագահը բարձր է գնահատել ՀՀ նախագահի` կառուցվածքային բարեփոխումների ուղղությամբ գործադրած ջանքերը:
Նա նաև ասել է, որ Հայաստանի ֆինանսական համակարգը այս դժվարին պայմաններում կարողացավ դիմագրավել և ցույց տալ իր ամրությունն ու դիմացկունությունը:
Թոմաս Միրոուն ասել է, որ ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է շարունակել համատեղ աշխատանքը, աջակցել փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանը, ենթակառուցվածքների որակի բարելավմանը:
Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել մեր երկրում ՎԶԵԲ-ի գործունեությունը, տնտեսության մեջ կատարած ներդրումները` նշելով, որ Հայաստանը դրանց շնորհիվ կարողացել է լուծել զարգացման խնդիրներ:
«Այս տարիների ընթացքում բանկի հետ համագործակցությունը մեզ հնարավորություն է ընձեռել օտարերկրյա ներդրողների մոտ որոշակի վստահություն ձևավորել մեր երկրի ու տնտեսության նկատմամբ: Հայաստանը պատրաստ է շարունակել և ընդլայնել փոխգործակցությունը»,- ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահն ու Եվրաբանկի նախագահը խոսել են նաև Հայաստանի տնտեսական առաջնահերթությունների, ընթացիկ և հեռանկարային համատեղ ծրագրերի մասին:
Որպես համագործակցության հնարավոր ուղղություններ նշվել են ֆինանսական հատվածը, բանկային համակարգը, էներգետիկան, ենթակառուցվածքների զարգացումը:
Հայաստանում համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման նպատակով ՎԶԵԲ-ը ընդլայնել է իր աջակցությունը: 2009 թ.-ին բանկը երկրին տրամադրել է 85,2 միլիոն եվրո, դա ռեկորդային ցուցանիշ է: Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի պորտֆելի հիմնական մասն ուղղված է մասնավոր հատված:
ՎԶԵԲ-ը խոշորագույն ներդրողներից է, որն ավելի քան 77 ծրագրերի շրջանակներում Հայաստանի տնտեսության տարբեր հատվածներ է ներդրել ավելի քան 393 միլիոն եվրո:-0-