ՀՀ բանկերի ընդհանուր կապիտալն առաջին եռամսյակում ավելացել է 2,5%
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկերի ընդհանուր կապիտալն առաջին եռամսյակում ավելացել է շուրջ 7 մլրդ դրամով կամ 2,5 տոկոսով՝ մարտի 31-ի դրությամբ կազմելով 285,4 մլրդ դրամ։ Այս մասին ասվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի՝ 2010 թվականի առաջին եռամսյակում հայկական բանկերի  գործունեությանը վերաբերող սեղմ ամփոփման մեջ։
Կենտրոնական բանկի տեղեկատվության համաձայն՝ Հայաստանի բանկային համակարգի փաստացի համալրված կանոնադրական կապիտալն ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում ավելացել է 2,2 տոկոսով (կամ 4,2 մլրդ դրամով) և կազմել է 192,8 մլրդ դրամ։ Ոչ ռեզիդենտների մասնակցությունը հայկական բանկերի կապիտալում հաշվետու ժամանակահատվածում աճել է 5,9 մլրդ դրամով՝ կազմելով շուրջ 132 մլրդ դրամ։ Փաստորեն, ոչ ռեզիդենտներին բաժին է ընկել երկրի բանկային համակարգի կանոնադրական ամբողջ կապիտալի 68,5 տոկոսը՝ հաշվետու եռամսյակի սկզբին արձանագրված 66,9 տոկոսի դիմաց։
Ինչպես նշվում է հաշվետվությունում, մարտի 31-ի դրությամբ բանկերի կապիտալում գլխավոր պահուստի գումարը կազմել է 8,2 մլրդ դրամ՝ եռամսյակի ընթացքում աճելով 0,3 տոկոսով։ Կուտակած շահույթի ծավալն առևտրային բանկերի կապիտալի հաշվին մարտի վերջին կազմել է 68,9 մլրդ դրամ՝ եռամսյակի սկզբին արձանագրված 64,8 մլրդ դրամի դիմաց։ Միաժամանակ ընթացիկ ժամանակահատվածի շահույթը կազմել է 4,3 մլրդ դրամ։
«ԱՌԿԱ» լրատվական գործակալության վերլուծության համաձայն՝ ընդհանուր կապիտալի մեծության առումով Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատար հնգյակում են հայտնվել ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Արգրիկոլ բանկը (36,2 միլիարդ դրամ), Արդշինինվեստբանկը (27,3 միլիարդ դրամ), ՎՏԲ-Բանկը (Հայաստան) (25,8 միլիարդ դրամ), Ամերիաբանկը (22,3 միլիարդ դրամ) և HSBC-Հայաստան Բանկը (շուրջ 18 միլիարդ դրամ):
Միաժամանակ կանոնադրական կապիտալի մեծությամբ (հաշվի առնելով էմիսիոն եկամուտը) առաջատարի դիրքում է Ամերիաբանկը (18,2 միլիարդ դրամ), ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկը (15,7 միլիարդ դրամ), Արդշինինվեստբանկը (15,5 միլիարդ դրամ): Նրանց հաջորդում են «Անելիք բանկը» (14,3 միլիարդ դրամ), ՎՏԲ-Բանկը (Հայաստան) (13,9 միլիարդ դրամ):-0-