Հրապարակվել է «Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունների գործունեության ցուցանիշները» I եռամսյակի տեղեկագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. «ԱՌԿԱ» լրատվական գործակալությունը հրապարակել է 2010 թ.-ի առաջին եռամսյակի «Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունների գործունեության ցուցանիշները» հերթական եռամսյակային տեղեկագիրը։
Հրավիրում ենք հաճախորդների ուշադրությունը. քանի որ 2010 թ.-ի առաջին եռամսյակում ապահովագրական ընկերությունների՝ «IFRS» ստանդարտներով հաշվետվությանն անցնելուն, որոշ ընկերությունների մոտ տեղի են ունեցել լուրջ փոփոխություններ՝ հաշվեկշռի և ֆինանսական հաշվետվության հոդվածների խմբավորման գծով։ Ապահովագրական ընկերությունների հաշվետվությունների տրամադրման տարատեսակությունը դժվարություններ է ստեղծում նախկին ձևաչափով տեղեկագրի թողարկման համար։
«ԱՌԿԱ» գործակալությունը ստիպված է տրամադրել տեղեկագրի հակիրճ տարբերակը, որը ներառում է միայն հիմնական ցուցանիշների մի մասը։ Սակայն բոլոր ապահովագրական ընկերությունների՝ հաշվետվության միասնական ստանդարտին անցնելուց հետո կներկայացվեն ընկերությունների ցուցանիշների բոլոր մանրամասները։
Տեղեկագիրը կազմվել է ապահովագրական ընկերությունների` պաշտոնապես հրապարակվող և նրանց գործունեությունն արտացոլող ֆինանսական հաշվետվությունների հիման վրա: «Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունները» տեղեկագիրը բաղկացած է ութ էջի վրա զետեղված աղյուսակային նյութից՝ ներկայացնելով ապահովագրական ընկերությունների գործունեության տարբեր ցուցանիշներն ու բաղկացած է 6 հիմնական բաժիններից՝ 1. Ապահովագրական ընկերությունների ընդհանուր բնութագիրը, 2. Ակտիվներ, 3. Պարտավորություններ, 4. Կապիտալ, 5. Կանոնադրական կապիտալ, 6. Ապահովագրական ընկերությունների գործունեության ֆինանսական արդյունքները։
1999թ.-ից «ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակում է «Հայաստանի բանկերի հիմնական ցուցանիշները» եռամսյակային տեղեկագիրը, 2005 թ.-ի մարտից՝ «Հայաստանի վարկային կազմակերպությունները» եռամսյակային տեղեկագիրը, 2006 թ.-ի մայիսից՝ «Բանկերի ֆինանսական ցուցանիշները»՝ ըստ ամենամյա անկախ աուդիտորական ստուգումների տվյալների, և 2008 թ.-ի հուլիսից՝ «Ապահովագրական ընկերությունների գործունեության ցուցանիշները» եռամսյակային տեղեկագիրը:-0-