Հայաստանը նվազագույն կորուստներով է հաղթահարել է 2009 թվականի տնտեսական մարտահրավերները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 հունիսի./ԱՌԿԱ/. Հայաստանին հաջողվել է նվազագույն կորուստներով հաղթահարել 2009 թվականի տնտեսական մարտահրավերները, կարծում է  ՀՀ Ազգային Ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
«2009թ.-ը ծայրահեղ ծանր է եղել ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև ողջ աշխարհի համար: Բայց մարտահրավերները հաջողվեց հաղթահարել նվազագույն հնարավոր կորուստներով՝ նոր աշխատանքային տեղերի, ենթակառուցվածքներում նոր ներդրումների ապահովմամբ, թեև լրացուցիչ վարկային բեռ կուտակելով, բայց ընթացիկ տարվա տնտեսական աճի համար նախադրյալներ ստեղծելով»,- հինգշաբթի լրագրողներին հայտնեց Մինասյանը։
Նա հիշեցրեց, որ 2009թ.-ին Հայաստանում 14,4 տոկոս անկում է արձանագրվել՝  վերջին 15 տարիների ընթացքում միջինը 8,8 տոկոս աճի դիմաց։
«Ընդհանուր անկման 11,4 տոկոսն «ապահովել է» շինարարությունն, ինչը խոսում է հայկական տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի անհրաժեշտության մասին»,- ասաց Մինասյանը:
Ըստ նրա՝ ճգնաժամի ժամանակահատվածում կառավարությունն ալյընտրանքային ընտրության առջև էր կանգնած՝ կամ գնալ ծախսերի կրճատմանն, այդ թվում նաև սոցիալական, կամ գնալ ընդլայնված տնտեսության ավանդական ճանապարհով՝ լրացուցիչ վարկային միջոցների ներգրավմամբ։
«Երկրորդ ճանապարհն արդարցրեց իրեն: Եթե 2009 թվականի առաջին կես տարվա ընթացքում անկումը հասել է իր պիկին՝ 18,5 տոկոսին, ապա տարեվերջին այն 14,4 տոկոսով կրճատվել է»,- ասաց պատգամավորը:
Մինասյանը հիշեցրեց, որ 2010 թվականի չորս ամիսների ընթացքում տնտեսության աճը կազմել է 7,2 տոկոս, մասնավորապես, արդյունաբերության ոլորտում 10 տոկոսով աճ է արձանագրվել:
Պատգամավորը նաև նշեց, որ , չնայած լրացուցիչ վարկային միջոցների ներգրավմանը (2009թ.-ի վերջին Հայաստանի արտաքին պարտքը կազմել է 3 մլրդ ԱՄՆ դոլար կամ 36 տոկոս ՀՆԱ-ի նկատմամբ՝2008 թվականին արձանագրված 1,5 մլրդ ԱՄՆ դոլարի կամ 13 տոկոսի դիմաց), Հայաստանը մնում է պարտքային ծանրության միջին բեռ ունեցող երկրների ցուցակում։
Նա ասաց նաև, որ ծանր ժամանակահատվածում դրամավարկային լուրջ քաղաքականություն է անցկացվել, կրճատվել է վերաֆինանսավորման դրույքը՝ 7,75 տոկոսից մինչև 5 տոկոս, ինչը վարկավորման նոր հնարավորություններ է ապահովել: -0-