Եվրասիական զարգացման բանկը ՀՀ-ում մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի նախագծեր է դիտարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Եվրասիական զարգացման բանկը Հայաստանում մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի նախագծեր է դիտարկում, ասաց Հայաստանում բանկի ներկայացուցչության տնօրեն Սերգեյ Ելիզարովը «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում։
Հայաստանը բանկի քննարկմանն է ներկայացրել խոշոր նախագծեր քիմիայի, էներգետիկայի, հանքահումքի առաջնային մշակման ոլորտում։ Այդ նախագծերից յուրաքանչյուրը մոտավորապես 100 մլն դոլար է գնահատվում։
«Բոլոր նախագծերը երկարաժամկետ են, այդ պատճառով նման նախագծերի դիտարկումն առնվազն կես տարի է տևում, լինում է, երբ որոշ նախագծերը մենք մեկ տարուց ավելի ենք դիտարկում»,- ասաց նա։
Միաժամանակ Ելիզարովը նշեց, որ վերջնական վստահություն չկա, թե բոլոր նախագծերը բանկը կֆինանսավորի։
Խոսելով ճյուղերի մասին՝ նա նշեց էներգետիկայի, գյուղատնտեսության, տրանսպորտի ոլորտները, ինչպես նաև բանկային հատվածը և ենթակառուցվածքային նախագծերը։
«Սրանք տնտեսության հիմնական ճյուղերն են, որոնք մենք առաջին հերթին ենք դիտարկում։ Բացի այդ, մենք Հայաստանում շահագրգռված ենք լեռնահանքային և արդյունահանող արդյունաբերությամբ, գունավոր մետաղների արդյունահանմամբ և վերամշակմամբ։ Հայաստանում այդ հատվածը զարգանում է, այն հեռանկարային է»,- ասաց նա։
Հայկական ներկայացուցչության տնօրենի խոսքերով, Հայաստանում ավանդաբար շատ ուժեղ է զարգացած բանկային ոլորտը, որը բարձր մակարդակի վրա է, «և մենք այդ ճյուղը նույնպես դիտարկում ենք»։
«Բանկային հատվածը մեզ հետաքրքիր է նաև փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորման տեսանկյունից»,- ասաց նա։
Նշելով, որ Եվրասիական զարգացման բանկը չի վարկավորում բանկերն ուղղակիորեն, նա ասաց, որ միջոցները բանկերը ստանում են շաղկապված ֆինանսավորման սխեմաներով և հանրապետությունում վարկավորում են փոքր և միջին բիզնեսը։
«Հայաստանում ԶԵԲ-ը համագործակցում թ Հայբիզնեսբանկի հետ, որին բանկը 20 մլն դոլար է տրամադրել փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման համար։ Ներկայում մենք դիտարկում ենք այլ բանկերի հետ աշխատանքի հնարավորությունը մոտավորապես նմանատիպ ծրագրերով»,- ասաց Ելիզարովը՝ զերծ մնալով այս հարցի վերաբերյալ առավել մանրամասն մեկնաբանություններ տալուց։
Հայաստանի կառավարությունը և Զարգացման եվրասիական բանկը 2010 թվականի ապրիլի 27-ին Հայաստանում բանկի գործունեության պայմանների մասին համաձայնագիր են ստորագրել, հանրապետությունում գործում է Բանկի ներկայացուցչությունը։
Եվրասիական զարգացման բանկը Համագործակցության հուշագրեր է ստորագրել նաև Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության հետ և մի շարք հուշագրեր «ՀայՌուսգազարդ», «Միջազգային էներգետիկ կորպորացիա», «Հարավկովկասյան երկաթուղի», «Հայբիզնեսբանկ» ՓԲԸ-ների հետ։
Եվրասիական զարգացման բանկի ստեղծման մասին համաձայնագիրը կնքվել է Ռուսաստանի և Ղազախստանի միջև 2006թ.-ի հունվարի 12-ին։ Բանկը սկսել է աշխատել արդեն 2006թ.-ի հունիսից։ Ներկայում ԵԶԲ կանոնավոր կապիտալը 1,5 մլրդ դրամ է կազմում։ Այն ձևավորվել է մասնակից պետությունների վճարումների հաշվին՝ Ռուսաստան՝ 1 մլրդ դոլար, Ղազախստան՝ 500 մլն դոլար, Հայաստան՝ 100 հազար դոլար, Տաջիկստան՝ 500 հազար դոլար։ Բանկի կենտրոնակայանը գտնվում է Ալմաթիում։ -0-