ՀՀ բանկերի պարտավորություններն ավելացել են 6,05%
ԵՐԵՎԱՆ, 10 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկային համակարգի համախառն  պարտավորությունները սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել են 1 134,6 մլրդ դրամ՝ տարեսկզբի համեմատ ավելանալով 64,7 մլրդ դրամով կամ 6,05 տոկոսով (եռամսյակի սկզբից 6,4 տոկոսի աճ)։
«ԱՌԿԱ» գործակալության անցկացրած վերլուծության համաձայն՝ համախառն  պարտավորությունների ծավալով առաջատարն է ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկը 134,6 մլրդ դրամ ցուցանիշով, որը երրորդ եռամսյակի արդյունքում ավելացել է 0,12 տոկոսով: ՀՀ բանկային համակարգի ընդհանուր պարտավորություններում տվյալ բանկին բաժին է ընկնում դրանց մեծության 11,87 տոկոսը:
Համախառն պարտավորությունների ծավալով երկրորդ տեղում է Ամերիաբանկը՝  121,3 մլրդ դրամով (բանկային համակարգի համախառն պարտավորությունների 10,69%), այնուհետև HSBC Հայաստան բանկն է՝ 104,8 մլրդ դրամով (9,24 տոկոս մասնաբաժին), Հայբիզնեսբանկը՝ 99,8 մլրդ դրամով  (8,79%) և Յունիբանկը՝ 93,3 մլրդ դրամ (8,22%)։ Բանկային համակարգի բոլոր պարտավորությունների ավելի քան կեսը՝ 48,81%, կենտրոնացված է այս բանկերում՝ տվյալ ցուցանիշով առաջատարներում:
Միաժամանակ պարտավորությունների աճի ցուցանիշով առաջատարների եռյակում է Մելլաթ բանկը, փոփոխությունը երրորդ եռամսյակի ընթացքում կազմել են 62,67 տոկոս՝ մինչև 20,4 մլրդ դրամ, Ամերիաբանկը՝ 33,2 տոկոս՝ մինչև 121,3 մլրդ դրամ և Հայէկոնոմբանկը՝ 23,33 տոկոս՝ մինչև 45,3 մլրդ դրամ։