ՀՀ վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր ակտիվները IV եռամսյակում ավելացել են 0,86%
ԵՐԵՎԱՆ, 24 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների ընդհանուր ակտիվները չորրորդ եռամսյակում ավելացել են 0,86 տոկոսով և 2010 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել են ավելի քան 90 մլրդ դրամ։
«ԱՌԿԱ» գործակալության անցկացրած վերլուծության համաձայն՝ հաշվետու ժամանակահատվածում ընդհանուր ակտիվների մեծությամբ առաջատար է «Նորվիկ» ՈՒՎԿ-ն 11,1 մլրդ դրամ ցուցանիշով։ Տվյալ կազմակերպության ընդհանուր ակտիվները չորրորդ եռամսյակում կրճատվել են 37,79 տոկոսով կամ շուրջ 6,8 մլրդ դրամ։ «Նորվիկ» ՈՒԿԿ-ի մասնաբաժինը համախառն ակտիվներում կազմում է 12,37 տոկոսը։
Ակտիվների ծավալով առաջատարների հնգյակում են «Ազգային Հիփոթեքային Ընկերություն» ՈՒՎԿ-ն՝ 10,3 մլրդ դրամով, աճը՝ 4,94 տոկոս կամ 486,8 մլն դրամ (տ.կ. – 11,49 տոկոս), «Արեգակ» ՈՒՎԿ-ն՝ շուրջ 10,2 մլրդ դրամով, աճը՝ 1,77 տոկոս կամ 177,6 մլն դրամ (վարկային կազմակերպությունների համախառն ակտիվների 11,31 տոկոսը), «Ֆինքա» ՈՒՎԿ-ն՝ 10,1 մլրդ դրամով, աճը՝ 13,97 տոկոս կամ 1,2 մլրդ դրամ (տ.կ. 11,22 տոկոս) և «ԱԳԲԱ Լիզինգ» ՈՒՎԿ-ն՝ 7,9 մլրդ դրամով, անկումը՝ 4,83 տոկոս կամ 403,8 մլն դրամ (տ.կ. 8,83 տոկոս)։
Նշենք, որ 2010 թվականի չորրորդ եռամսյակում ակտիվների առավել բարձր տեմպեր են արձանագրվել «Կամուրջ» ՈՒՎԿ-ի մոտ՝ (16 անգամ՝ 2,7 մլրդ դրամով՝ մինչև 2,9 մլրդ դրամ), «Էկումենիկ եկեղեցական հիմնադրամ» ՈՒՎԿ-ի մոտ (27,87 տոկոսով կամ 279 մլն դրամով՝ մինչև 1,3 մլրդ դրամ) և «Գլաձոր» ՈՒՎԿ-ի մոտ (25,03 տոկոսով կամ 144,5 մլն դրամով՝ մինչև 722 մլն դրամ)։
2010թ.-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանում գործում է 32 վարկային կազմակերպություն՝ 62 մասնաճյուղով: (1 դոլարը 364,58 դրամ է):-0-