«Արմբանկս» կայքի այցելուի հարցը.
«Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ֆինանսական տնօրեն Մանֆրեդ Սխեպերսը կարծում է, որ Հայաստանի և Տաջիկստանի համար բնական է ռուբլով պարտատոմսերի շուկա դուրս գալը ապագա ֆոնդավորման նպատակով, քանի որ «Ռուսաստանի տնտեսական և քաղաքական, ինչպես նաև ռուբլու դերը մեծանում է»: Ի՞նչ կարծիք ունի ձեր գերատեսչությունը այս հարցի վերաբերյալ:
Հարցին պատասխանում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության Պետական պարտքի կառավարման վարչության պետ Արշալույս Մարգարյանը
«Վարկային հաշվեկշռում ռուբլով իրականացվող գործառնությունների կապակցությամբ կարելի է նշել, որ Հայաստանի և հետխորհրդային երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը վերջերս կայուն է կամ նվազման միտում է ցուցադրում:
Բացի այդ, հետխորհրդային երկրների հետ Հայաստանի արտաքին առևտուրը հիմնականում իրականացվում է ԱՄՆ դոլարով, և Հայաստանի արտաքին առևտրում ռուբլու օգտագործումը բավականին սահմանափակ է:
Ռուսաստանի Դաշնության կողմից վարկերը Հայաստանին տրամադրվում են ԱՄՆ դոլարով:
Այսպիսով, այն պայմաններում, երբ մասնավոր հատվածի կողմից արտաքին գործառնություններում ռուբլու օգտագործումը չնչին է, Կենտրոնական բանկի արտաքին պաշարների կառուցվածքում ռուբլու տեսակարար կշիռը շատ փոքր է: Բացի այդ, ռուբլին պահուստային արժույթ չի համարվում, և Հայաստանի կողմից ռուբլու դերի բարձրացմանն ուղղված քայլերի իրականացումը արդիական չէ»: