Անելիք Բանկի ֆիզիկական անձանցից ներգրաված ժամկետային ավանդային պորտֆելն աճել է 52,8%
ԵՐԵՎԱՆ, 22 մարտի. /ԱՌԿԱ/. «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ի ֆիզիկական անձանցից  ներգրաված ժամկետային ավանդային պորտֆելը 2010 թվականին աճել է 3,8 մլրդ. դրամով կամ 52.8 տոկոսով՝ 2010թ.-ի դեկտեմբերի 31-ին կազմելով 11,3 մլրդ դրամ, «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հաղորդեցին բանկի մամուլի ծառայությունից։
«Նշված աճը պայմանավորված է բնակչության վստահությամբ Անելիք Բանկի նկատմամբ: Դրա վառ ապացույցն է այն հանգամանքը, որ բանկի ավանդային պորտֆելը նման աճ է ունեցել այն դեպքում, երբ Անելիք Բանկում ավանդի տարեկան տոկոսադրույքը առավելագույնը չէ»,- նշեց բանկի հաճախորդների սպասարկման վարչության պետ Գայանե Մալխասյանը։
Ըստ նրա՝ բնակչության շրջանակում զգալի արձագանք ունի հատկապես «ապահով» ավանդատեսակը, որը, ինչպես և մնացած բոլոր մեր ավանդատեսակները, հնարավորություն է ընձեռում ավանդատուներին ցանկացած պահին հետ վերցնել ներդրված ավանդի գումարը կամ նրա մի մասը` համապատասխան ամսվա տոկոսների պահպանմամբ։
«ԱՌԿԱ» գործակալության տվյալների համաձայն՝ 2010թ.-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ բանկի ակտիվները կազմել են 60,1 մլրդ դրամ, պարտավորությունները՝ 44,4 մլրդ դրամ, ընդհանուր կապիտալը՝ 15,7 մլրդ դրամ, վարկային ներդրումները՝ 29,7 մլրդ դրամ, իսկ 2010թ.-ի մաքուր եկամուտը կազմել է 535,5 մլն դրամ։
«Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ն ստեղծվել է 1990 թվականի հուլիսի 9-ին, գրանցվել է 1991 թվականի հոկտեմբերի 1-ին, իսկ 1996 թվականին ստացել է ՀՀ ԿԲ N9 գլխավոր լիցենզիան։ Բանկի բաժնետերերն են CreditBank S.A.L.-ը՝ 51 տոկոսց մասնաբաժնով, Սամվել Ճզմաչյանը՝ 12,25 տոկոս մասնաբաժնով, Արթուր Առաքելյանը՝ 12,25 տոկոսով, Արմեն Ղազարյանը՝ 12,25 տոկոսով, Գալինա Վորոնինան՝ 12,25 տոկոսով։
Անելիք Բանկն առաջինն է հայկական բանկերի մեջ, որը ստեղծեց սեփական Դրամական Փոխանցումների «Անելիք» Համակարգը, որը գործում է աշխարհի ավելի քան 90 երկրում:
Անելիք Բանկը միակն է հայկական բանկերից, որն ունի սեփական «Անելիք Ռու» ՍՊԸ առևտրային դուստր բանկ Ռուսաստանի Դաշնությունում` գրանցված ՌԴ ԿԲ-ի կողմից։