Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ինդեքսը I եռամսյակում կազմել է 106,3%
ԵՐԵՎԱՆ, 23 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ինդեքսը (ՏԱԻ) 2011 թվականի առաջին եռամսյակում կազմել է 106,3 տոկոս: Ինչպես «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրեցին ՀՀ ԿԲ մամուլի ծառայությունից, 2010 թ.-ի չորրորդ եռամսյակի համեմատ՝ այս ցուցանիշը կազմել է 128, 3 տոկոս:
Տեղեկատվության համաձայն՝ նախորդ եռամսյակի համեմատ ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում պատասխանների հաշվեկշիռը կրճատվել է տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներում: Այսպիսով, թողարկման ծավալները և պահանջարկի փաստացի հաշվեկշիռը գտնվում են ցածր մակարդակում՝ հատկապես առևտրի և շինարարության ոլորտներում: Սպասումներն անփոփոխ են միայն արդյունաբերության ոլորտում:
Ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում ակնկալվում է, որ արդյունաբերական ձեռնարկությունների աշխատակիցների թիվն ու միջին աշխատավարձը կմնան նույն մակարդակի վրա: Բացի այդ, սպասվում է գների աճ և արդյունաբերական հզորությունների ավելացում: Հաջորդ եռամսյակի կանխատեսումներով՝ շինարարության, առևտրի և ծառայությունների ոլորտի պատասխանների հաշվեկշիռը կտրուկ կավելանա:
Բացի այդ, բիզնես-միջավայրի ինդեքսը (ԲՄԻ) առաջին եռամսյակում, 2010 թ.-ի չորրորդ եռամսյակի համեմատ, գնահատվել է բացասական տնտեսության բոլոր ոլորտներում և կազմել է 94,2 տոկոս: Նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ՝ բիզնես-միջավայրի ինդեքսն ավելացել է միայն սպասարկման ոլորտում (102,7 տոկոս) և ընդհանուր առմամբ կազմել է 96 տոկոս:
Ինդեքսները հաշվարկվում են փաստացի և ակնկալվող պատասխանների հաշվեկշռի միջինացման միջոցով: Տնտեսական ակտիվության ինդեքսը հաշվարկվում է թողարկման ծավալների, արտադրանքի կամ ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկի և պաշարների վերաբերյալ կազմակերպությունների սպասումների միջինացման միջոցով, իսկ գործարար միջավայրի ինդեքսը` ռիսկերի և ընդհանուր տնտեսական վիճակի փոփոխությունների վերաբերյալ կազմակերպությունների գնահատականների միջինացման միջոցով:
2005 թ. սկզբից ՀՀ կենտրոնական բանկը նախաձեռնել է ոչ ֆինանսական, ֆինանսական կազմակերպությունների և տնային տնտեսությունների եռամսյակային հարցումներ: Հարցումների նպատակն է գնահատել ներկա տնտեսական վիճակի փոփոխությունը նախորդ ժամանակաշրջանի նկատմամբ, գնահատել հետազոտվող սուբյեկտների տնտեսական սպասումները, հարցումների արդյունքների հիման վրա հաշվարկել և հրապարակել բաղադրյալ տնտեսական ինդեքսներ:–0-