ԻՆԳՈ Արմենիա ընկերությունը կապահովագրի «Դալին և սյուռեալիստներըե ցուցահանդեսի նմուշները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. ԻՆԳՈ Արմենիա ապահովագրական ընկերությանը  կապահովագրի տպագիր գրաֆիկայի «Դալին և սյուռեալիստներըե ցուցահանդեսի նմուշները: Ցուցահանդեսը տեղի կունենա Հայաստանի Ազգային Պատկերասրահում հուլիսի 7-15-ը:
«Հաշվի առնելով  ցուցահանդեսի նմուշների բացառիկությունը ու պատմական արժեքները՝ Հայաստանի Ազգային Պատկերասրահը Լոս-Անջելեսից տեղափոխվող աշխատանքների ապահովագրությունը`«Փոխադրվող գույքի ապահովագրությունե դասով, վստահել է ԻՆԳՈ Արմենիա ապահովագրական ընկերությանըե,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ապահովագրության այս տեսակը, ապահովագրողներն անվանում են նաև «Մեխից` մեխե ապահովագրություն, որը ենթադրում է կտավը մեխից իջեցնելու, մյուս մեխին փակցնելու  ողջ գործընթացը:
Այս գույքի բեռնափոխադրումը կատարվել է, ըստ ապահովագրության պայմանագրում նշված երթուղուն, փոխադրման ընթացակարգին և ժամանակացույցին համապատասխան:
ԻՆԳՈ Արմենիա ընկերությունը ապահովագրության ռիսկերը փոխանցել է նաև եվրոպական խոշորագույն վերաապահովագրական ընկերություններից մեկին:
Ցուցահանդեսի ստեղծագործությունները` թվով 160 աշխատանք, Երևան են բերվել Լոս-Անջելեսի «Քրիստին Արժիլեե պատկերասրահից: Կցուցադրվեն սյուրռեալիստական ուղղության ճանաչված նկարիչներ Սալվադոր Դալիի, Հանս Բելմերի, Լեոնոր Ֆինինի, Ջորջո դե Կիրիկոյի ստեղծագործությունները:
Կներկայացվեն նաև աբստրակցիոնիզմի հիմնադիր Վասիլի Կանդինսկու գրաֆիկական թերթերը (քսիլոգրաֆիա)` Արժիլե պատկերասրահի տնօրեն Քրիստին Արժիլեի հավաքածուից:
Կցուցադրվեն նաև հայ նկարիչների ստեղծագործություններ, ովքեր կրել են սյուրռեալիզմի ազդեցությունը կամ հարել են այդ ուղղությանը`  Երվանդ Քոչար, Հակոբ Հակոբյան, Լևոն Թութունջյան, Սերգեյ Փարաջանով և այլք:
Արժիլեների ընտանիքին է պատկանում Սալվադոր Դալիի պղնձափորագրության  ամենամեծ հավաքածուն, որոնցից 120 օֆորտ կցուցադրվի Երևանում, այդ թվում` «Մալդորորի երգերըե, «Դիցաբանությունե, «Ֆաուստե, «Հիպպիե և այլ շարքեր:
Աշխատանքների մեծ մասը ստեղծվել են 1934-1973 թվականներին և ընդգրկվել XX դարի փորագրության ոսկե ֆոնդում:
Դալին օֆորտով տարվել է 1930-ական թվականների սկզբին: 1934 թվականին նա նկարազարդում է «Մալդորորի երգերըե` կոմս Լոթրեամոնի (Իզիդոր Դյուկաս)  պոեմը: Նույն թվականին Փարիզում նա հանդիպում է հայտնի նկարահավաք և հրատարակիչ Պիեռ Արժիլեին: Այս հանդիպումը շուրջ կեսդարյան բեղմնավոր համագործակցության սկիզբ հանդիսացավ:
1980 թ.  Ֆոնտենբլոյի մոտակայքում գտնվող Վո-լը-Պենիլ դղյակում Պիեռ Արժիլեն բացում է սյուրռեալիզմին նվիրված եզակի մի թանգարան: Քրիստին Արժիլեն, ում Դալին կատակով անվանում էր« ինֆանտաե, շարունակում է հոր գործը: Լինելով ճանաչված գեղարվեստական քննադատ, նա ղեկավարում է Արժիլե պատկերասրահը` համագործակցելով Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Ճապոնիայի և շատ այլ երկրների հայտնի թանգարանների հետ: -0-