Եվրագոտու տնտեսական սպասումներն օգոստոսին փլուզվեցին. ZEW
ԵՐԵՎԱՆ, 23 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Եվրագոտու տնտեսական սպասումների համաթիվն օգոստոսին, հուլիսի համեմատ, կտրուկ նվազեց 33,3 կետով՝ հասնելով -40 կետի, նշվում է Եվրոպայի տնտեսության ուսումնասիրությունների կենտրոնի (Zentrum fur Europaische Wirtschaftsforschung, ZEW) զեկույցում:
Եվրոպայի խոշորագույն տնտեսության՝ Գերմանիայի ցուցանիշը հուլիսին նվազել է 22,5 կետով՝ հասնելով -37,6 կետի, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Վիճակագրությունը կանխատեսումներից շատ ավելի վատն էր: Վերլուծաբանները ենթադրում էին, թե Գերմանիայում ցուցանիշը կկրճատվի մինչև -26 կետի՝ հուլիսին գրանցված -15,1 կետի համեմատ, իսկ եվրագոտում այն հասավ – 6,2 կետի՝ մեկ ամիս առաջ գրանցված -7 կետի համեմատ:
«Վերջերս կտրուկ սրվել է տնտեսական աճի հեռանկարների վերաբերյալ հոռետեսությունը: Միաժամանակ փորձագետների վատատեսությունն արտացոլում է ֆոնդային շուկաներում տիրող բացասական մթնոլորտը», – նշվում է ZEW-ի ղեկավար Վոլֆգանգ Ֆրանցի (Wolfgang Franz) մեկնաբանություններում:
Տնտեսական սպասումների համաթիվը չափում է ինստիտուցիոնալ ներդրողների տրամադրվածությունը: Այն հաշվարկվում է առաջիկա վեց ամսվա ընթացքում գնաճի, տոկոսադրույքների, արժույթների փոխարժեքի և ֆոնդային շուկաների դինամիկայի հեռանկարների վերաբերյալ փորձագետների հարցման միջոցով: