ՀՀ առևտրային բանկերի վարկային ներդրումները սեպտեմբերին ավելացել են 2,9%-ով՝ հասնելով 1 179,3 մլրդ դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի առևտրային բանկերի վարկային ներդրումների ծավալը սեպտեմբերին, օգոստոսի համեմատ, ավելացել է 2,9 տոկոսով և սեպտեմբերի վերջին կազմել 1 179,3 մլրդ դրամ, նշվում է ՀՀ ԿԲ կայքում:
Միաժամանակ վարկային ներդրումներում ամենամեծ մասնաբաժինը բաժին է հասնում ռեզիդենտներին տրամադրված արտարժութային վարկերին (56,8%), ինչը 674,5 մլրդ դրամ է կազմում: Այս ցուցանիշն օգոստոսի համեմատ 2,9 տոկոսի աճ է գրանցել: Այնուհետև հետևում են ռեզիդենտներին տրամադրված դրամային վարկերը՝ 38,8 տոկոս մասնաբաժնով՝ 457,9 մլրդ դրամ (2,8 տոկոսի աճ):
ԿԲ-ի համաձայն, ոչ ռեզիդենտներին դրամով տրամադրված վարկերի ծավալը սեպտեմբերի վերջին կազմել է 11,4 մլրդ դրամ՝ օգոստոսի համեմատ ավելանալով 32 տոկոսով, իսկ արտարժույթով տրամադրված վարկերի ծավալը՝ շուրջ 40 մլրդ դրամ՝ կրճատվելով 1,4 տոկոսով: (1 դոլարը 378,01 դրամ է):-0-