Հայկական դրամը հոկտեմբերին 1,1 %-ով արժեզրկվել է ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի արժութային շուկայում հոկտեմբերին, սեպտեմբերի համեմատ, գրանցվել է ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի 1,1 տոկոսանոց բարձրացում՝ սպառողական շուկայում գների 0,3 տոկոսանոց աճի դեպքում:
Այս մասին են վկայում «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տրամադրված ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության 2011 թ.-ի հոկտեմբերի տվյալները:
Միաժամանակ 2011 թ.-ի հոկտեմբերին, նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ, սպառողական գների 0,9 տոկոսանոց ավելացումն ուղեկցվում էր հաշվարկային փոխարժեքի 4,4 տոկոսով բարձրացմամբ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրանցվել է սպառողական գների 5,8 տոկոսանոց աճ և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի 5,3 տոկոսանոց անկում:
Հոկտեմբերին միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 1 դոլարի դիմաց 376,45 դրամ, ինչը 4,5 տոկոսով ավել է նախորդ տարվա հոկտեմբերի ցուցանիշից՝ 1 դոլարի դիմաց 360,28 դրամ: (1 դոլարը 378.96 դրամ է)-0-