Հայկական բանկերի կողմից ռեզիդենտ ձեռնարկությունների վարկավորման ծավալը սեպտեմբերին աճել է 3,1%-ով և կազմել 674,5 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից ռեզիդենտ ձեռնարկություններին տրամադրած վարկերի ծավալն ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին, օգոստոսի համեմատ, աճել է 3,1 տոկոսով և կազմել շուրջ 674,5 մլրդ դրամ, նշվում է ՀՀ ԿԲ կայքում:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, ձեռնարկություններին տրամադրված դրամական վարկերի ծավալը սեպտեմբերին, անցած ամսվա համեմատ, աճել է 3,5 տոկոսով և կազմել շուրջ 154,2 մլրդ դրամ, իսկ արտարժույթով վարկերինը ավելացել է 3 տոկոսով և կազմել 520,2 մլրդ դրամ:
Աղբյուրի համաձայն՝ մասնավոր ձեռնարկություններին դրամով տրամադրված վարկերը սեպտեմբերին, օգոստոսի համեմատ, ավելացել է 3,6 տոկոսով և կազմել 151,9 մլրդ դրամ, իսկ արտարժույթով՝ 3,2 տոկոսով՝ կազմելով ավելի քան 502,5 մլրդ դրամ:
Միաժամանակ պետական ձեռնարկություններին դրամով տրամադրված վարկերը կրճատվել են 1,1 տոկոսով՝ կազմելով 2,4 մլրդ դրամ, իսկ արտարժույթով՝ 3,6 տոկոսով՝ կազմելով 17,7 մլրդ դրամ ($1 – 378,96 դրամ է):  –0—