ՌԴ-ն պատրաստ է ԱՄՀ-ում նախապես հայտարարված 10 մլրդ դոլարից շատ գումար ներդնել. Դվորկովիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Ռուսաստանը պատրաստ է նախկինում հայտարարված 10 մլրդ դոլարից շատ գումար ներդնել ԱՄՀ-ում, սակայն դեռ չի նշում գումարի չափը, հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական Արկադի Դվորկովիչը:
«Ինչ վերաբերում է 10 մլրդ դոլարին, դա ԱՄՀ միջոցների ընդհանուր ծավալի շրջանակներում Ռուսաստանի ունեցած պարտավորությունն է, որն ավելի վաղ է հայտարարվել: Լրացուցիչ միջոցների անհրաժեշտություն կլինի, թե ոչ դեռ, հայտնի չէ: Եթե նման հարցում լինի, մենք այն կվերանայենք, և իհարկե, ինչ-որ ծավալում մասնակցություն կունենանք»,- «մեծ քսանյակի» գագաթնաժողովի շրջանակներում նիստերից հետո լրագրողներին ասել է Դվորկովիչը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Միաժամանակ նա հայտնել է, որ 146 մլրդ եվրո ռուսական ներդրման մասին ԶԼՄ-ներում հայտնված տեղեկատվությունը կեղծ է:
«Ոչ մի նման թիվ չի հնչել: Նման գումարները կարող են միայն կապված լինել այլ երկրների հետ, բայց ոչ՝ Ռուսաստանի»,- նշել է ՌԴ նախագահի օգնականը:
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը, ԲՌԻԿՍ-ի երկրները և «քսանյակի» շատ այլ մասնակիցներ կողմ են ԱՄՀ-ի միջոցով Եվրոպային օգնություն մատուցելուն, «եթե ֆինանսական օգնության կարիք լինի»: -0-