Հայաստանի բանկերի կողմից III եռամսյակում արդյունաբերության վարկավորման աճը կազմել է 2,3%
ԵՐԵՎԱՆ, 16 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական բանկերի կողմից 2011 թ.-ի երրորդ եռամսյակում արդյունաբերության ոլորտի վարկավորման ծավալն ավելացել է 2,3 տոկոսով՝ կազմելով 225,9 մլրդ դրամ:
Բանկերի 2011 թ.-ի երրորդ եռամսյակի միջանկյալ ֆինանսական հաշվետվությունների տվյալների համաձայն՝ տնտեսությանը տրամադրված վարկերի ծավալը սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել է շուրջ 1 152 մլրդ դրամ՝ 2011 թ.-ի հունիսի 30-ին գրանցված 1 083 մլրդ դրամի համեմատ:
«ԱՌԿԱ» գործակալության վերլուծության համաձայն՝ արդյունաբերության ոլորտի վարկավորման գծով բանկային համակարգում հաշվետու ժամանակաշրջանում առաջատարն է Ամերիաբանկը, որի մասնաբաժինը շուկայի այս հատվածի վարկավորման ընդհանուր ծավալում կազմել է 21 տոկոս: Ամերիաբանկի համախառն վարկային պորտֆելում շուրջ 36,8 տոկոսը կամ 47,4 մլրդ դրամ բաժին է հասնում արդյունաբերության վարկավորմանը (42,9 մլրդ դրամ 2010 թ.-ի հունիսի 30-ի դրությամբ):
Այս ցուցանիշով առաջատար բանկերի թվում են Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբը (26,5 մլրդ դրամ), ԱԿԲԱ ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԸ (22,9 մլրդ դրամ), HSBC Հայաստան բանկը (շուրջ 20,7 մլրդ դրամ) և Յունիբանկը (շուրջ 17,7 մլրդ դրամ): Այս բանկերի համախառն վարկային պորտֆելում այս ցուցանիշի տեսակարար կշիռը կազմել է, համապատասխանաբար, 41,4, 17, 19,9 և 22 տոկոս: