Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբը ծրագրում է մինչև 2014 թվականը ՓՄԲ վարկային պորտֆելը հասցնել 60 մլրդ դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 մարտի. /ԱՌԿԱ/. «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն ծրագրում է փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորման իր պորտֆելը հասցնել 60 մլն դրամի, ասաց «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը:
«Այսօր ընդհանուր վարկային պորտֆելը կազմում է մոտ 50 մլրդ դրամ, դրանից շուրջ 10 մլն դրամը բաժին է ընկնում ՓՄԲ ոլորտի վարկավորմանը: 2012 թվականի ընթացքում մենք ծրագրում ենք եռապատկել այդ պորտֆելը»,- երկուշաբթի ասաց նա լրագրողներին:
Խանդկարյանը միաժամանակ ընդգծեց, որ, հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ում փոքր և միջին բիզնեսի ոլորտի մասնաբաժինը կազմում է մոտ 50 տոկոս, բանկի համար այդ ոլորտի զարգացումն առաջնահերթ է:
«Դեռ մեկ տարի առաջ փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորման մեր պորտֆելը կազմում էր մոտ 10 մլն դոլար, իսկ այսօր այդ ցուցանիշը հասնում է շուրջ 40 մլն դոլարի: Մեկուկես տարվա ընթացքում մենք մեծ թռիչք ենք կատարել այդ ուղղությամբ, և այդպես էլ առաջ կընթանանք»,- ասաց նա:
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 1998 թ.-ին՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ձեռներեցությանն աջակցելու ու ֆինանսական հոսքերի սպասարկման համար: Բանկի բաժնետոմսերի 100-տոկոսանոց սեփականատերն է ռուսական «Գազպրոմբանկը»:–0-