Հայաստանում դոլարի փոխարժեքն օրվա ընթացքում 1,5 կետի ցատկ է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքը NASDAQ OMX Արմենիա բորսայում այսօրվա գործարքներով կազմել է 397,53 դրամ $1 համար՝ աճելով 1,53 տոկոսային կետով երկուշաբթիի առքուվաճառքի համեմատ:
Ինչպես նշեց FOREX CLUB-ի վերլուծաբան Միքայել Վերդյանը՝ պատասխանելով  «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին, բորսայում հաշվարկային փոխարժեքի աճը պայմանավորված է եվրոյի վարքագծի վերաբերյալ շուկայի մասնակիցների քաղաքական մտավախություններով, ինչը հանգեցնում է դոլարի նկատմամբ վստահության և պահանջարկի:
Փորձագետը չբացառեց, որ NASDAQ OMX Արմենիայում դոլարի բորսակայան փոխարժեքը շուտով կհասնի $1 դիմաց 400 դրամ հոգեբանական կետին և կպահպանվի այդ մակարդակում մինչև Կենտրոնական բանկի միջամտությունը:
Ըստ «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տրամադրված ֆոնդային բորսայի մայիսի 15-ի տվյալների՝ ԱՄՆ դոլարով $2,8 մլն. (1,1 մլրդ. դրամ) 21 գործարք է իրականացվել: Միաժմանակ եվրոյով գործարք բորսայում չի իրականացվել: