ՌԴ-ում, ամենայն հավանականությամբ, կարգելեն արտասահմանյան բանկերի մասնաճյուղերի բացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. ՌԴ կառավարությունը Պետդումային է ներկայացրել մի օրինագիծ, որով արգելվում է արտասահմանյան բանկերի մասնաճյուղերի բացել Ռուսաստանում, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«ՌԴ որոշ օրենսդրական ակտերում փոփոխություններ մտցնելու մասին» օրինագիծը պատրաստված է ՌԴ բանկային հատվածի զարգացման ռազմավարության շրջանակներում՝ մինչև 2015թ. ժամկետով և պայմանավորվածություններ է ամրագրում, որոնք ձեռք են բերվել ռուս բանակցորդների կողմից՝ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության կազմում Ռուսաստանի ընդգրկման խորհրդատվությունների ընթացքում։
Օրինագծով ենթադրվում է ՌԴ-ի բանկային համակարգի սահմանումից հանել մասնաճյուղերը։ Ինչպես նաև «արտասահմանյան բանկերի մասնաճյուղեր» արտահայտությունները հանվում են իրենց ստեղծման և գործունեության նկատմամբ արտասահմանյան ներդրումներ և լրացուցիչ պահանջներ ունեցող վարկային կազմակերպությունների պետական գրանցման վերաբերյալ հոդվածներից։
Գործող օրենսդրությամբ նախատեսված է ռուսական բանկային համակարգում արտասահմանյան կապիտալի մասնակցության սահմանափակումը, որը սահմանվում է ՌԴ կառավարության առաջարկով՝ Ռուսաստանի Բանկի հետ համաձայնեցմամբ։
Գործող օրենսդրության համաձայն, Ռուսաստանի տարածքում կարող են գործել դուստր բանկերը, մասնաճյուղերն ու արտասահմանյան բանկերի ներկայացուցչությունները։ Միաժամանակ Ռուսաստանի տարածքում արտասահմանյան ներդրումներով վարկային կազմակերպությունների մասնաճյուղերը գրանցվում են Ռուսաստանի Բանկի կողմից՝ իրենց կողմից սահմանված կարգով։ Ինչպես նախկինում պարզաբանել էր Ռուսաստանի Բանկի վարկային կազմակերպությունների գործունեության և ֆինանսական  կայունացման լիցենզավորման դեպարտամենտի տնօրեն Միխայիլ Սուխովը, ներկա պահին մասնաճյուղերը բացելու արգելքն ուժի մեջ է մտնում Կենտրոնական բանկի կողմից սահմանված դրանց գրանցումների կարգի բացակայության դեպքում։ Տվյալ իրավիճակը, ըստ նրա, պետք է ամրագրվի օրենքի սահմաններում։
Ներկա պահին ՌԴ-ի արտասահմանյան բանկերի մասնաճյուղերը գրանցված չեն։ Արտասահմանյան կապիտալն առկա է ռուսական բանկային հատվածում՝ ռուսական իրավունքով գրանցված դուստր բանկերի ձևաչափով։
Փաստաթղթի բացատրագրում նշվում է, որ մասնաճյուղերի գործողության ռեժիմը տարբերվում է արտասահմանյան բանկերի դուստր ձեռնարկությունների գործողության ռեժիմից, քանի որ արտասահմանյան բանկերի մասնաճյուղերը իրավաբանորեն չեն ենթարկվում ՌԴ-ին։
Այսպիսով, արտասահմանյան բանկերի մասնաճյուղերը կարգավորիչների ամբողջական վերահսկողությանը չեն ենթարկվում, պարտավոր չեն իրականացնել պարտադիր պահուստավորման ֆոնդերին միջոցներ հատկացնելու նորմատիվները, հաշվետվություն տալ Ռուսաստանի Բանկին անմիջապես հաշվապահական հաշվետվության երկու համակարգերում՝ ռուսական և միջազգային, ինչպես նաև ամեն ամիս հաշվետվություն ներկայացնել Ռուսաստանի Բանկին։
Օրինագծի հեղինակները նշում են, որ արտասահմանյան բանկերի մասնաճյուղերի գործունեության նման առաջնահերթությունները կարող են ռուսական բանկերի մրցունակության նվազման հանգեցնել։ -0-