Տարվա արդյունքում Հայաստանում գնաճը կարող է մնալ ծրագրված միջանցքի սահմաններում. տնտեսագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Տարվա արդյունքում Հայաստանում գնաճը հնարավոր է՝ պահպանվի պետբյուջեում նախատեսված միջանցքի սահմաններում, ասաց ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը։
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների, Հայաստանում գնաճն ընթացիկ տարվա հուլիսին, 2011թ.–ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, գրանցվել է 2,3 տոկոսի չափով, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ոչ պարենային ապրանքների գների 4,4 տոկոսանոց և ծառայությունների ոլորտի սակագների 2,3 տոկոսանոց աճով։
«Այդ ցածր ցուցանիշը չափազանց կարևոր է` հաշվի առնելով այն, որ միջազգային շուկաներում վատ բերքի պատճառով գնային ճնշման համատեքստում որոշ գյուղատնտեսական արտադրանքների որոշակի միտումներ են սպասվում»,– երքեշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Մինասյանը։
«Այսօր դժվար է ասել, թե ինչպիսի՞ն կլինեն այդ գնաճային ճնշումները, սակայն Հայաստանում յոթ ամիսների ընթացքում գրանցված բավական «փափուկ» մակարդակը թույլ է տալիս հուսալ, որ մեզ կհաջողվի այդ ցուցանիշը պահպանել նախատեսված միջանցքում»,– ավելացրեց հանձնաժողովի ղեկավարը։