ԱՄՆ բորսաներն առուվաճառքներն առավելապես նվազումով են ավարտել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. ԱՄՆ ֆոնդային ինդեքսները նվազում ցուցադրեցին երեքշաբթի կայացած առևտրային նստաշրջանի արդյունքում՝ տնտեսության աջակցման և ամերիկյան ընկերությունների բաժնետոմսերի աճի միջոցների մասին ԱՄՆ ԴՊՀ ղեկավար Բեն Բերնանկեի հայտարարությունների սպասելիքների հիման վրա, վկայում են առուվաճառքների տվյալները, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Առուվաճառքների փակմանը Dow Jones արդյունաբերական ինդեքսը նվազել է 0,17 տոկոսով և կազմել է 13103 կետ։ Բարձր տեխնոլոգիական NASDAQ-ը բարձրացել է 0,13 տոկոս և հասել է 3077,14 կետի։  S&P 500 լայն շուկայի ինդեքսը նվազել է  0,02 տոկոսով՝ կազմելով 1410,2 կետ:
Շուկաների ողջ ուշադրությունը կենտրոնացված է ուրբաթ ամերիկյան Ջեքսոն Հոուլում նախատեսված բանկիրների համաժողովի, և մասնավորապես՝ ԱՄՆ ԴՊՀ ղեկավար Բեն Բերնանկեի առաջիկա ելույթի վրա:
Շուկաներին հոռետեսություն են ավելացրել Conference Board վերլուծական ընկերության տվյալները, որը տեղեկացրել է, որ երկրի տնտեսության նկատմամբ սպառողների վստահության ցուցիչն օգոստոսին կրճատվել է 60,6 կետով՝ նվազման կողմը վերանայված հուլիսի 65,4 կետ ցուցանիշից: Այսպիսով, ցուցիչը չի արդարացրել վերլուծաբանների սպասելիքները, ովքեր նախորդ ամսվա չվերանայված 65,9 կետից մինչև 66 կետ ցուցանիշ էին ակնկալում:
Ցուցիչի նշանակումն օգոստոսին ամենացածրն է 2011թ.-ի նոյեմբերից ի վեր:
Բացի այդ, երեքշաբթի հայտնի է դարձել, որ Իսպանիայի տնտեսությունը 2012թ.-ի երկրորդ եռամսյակում, ըստ վերջնական գնահատականի, կրճատվել է 0,4 տոկոսով՝ նախորդ եռամսյակի համեմատ և 1,3 տոկոսով՝ տարեկան կտրվածքով: Տվյալները մասամբ համընկել են երկրի ԿԲ կանխատեսումների հետ և նախնական գնահատականով, որի համաձայն տարեկան հաշվարկով ՀՆԱ-ն նվազել է 1 տոկոսով: Այսպիսով, Իսպանիայում տնտեսական տեմպերի անկման արագացում է գրանցվել, առաջին եռամսյակում ՀՆԱ-ն նվազել է 0,3 տոկոսով: