ԱՄՆ բորսաները փոքր-ինչ աճել են ԴՊՀ-ից ստացված նորությունների ակնկալիքով
ԵՐԵՎԱՆ, 13 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Ամերիկյան ֆոնդային ցուցիչները չորեքշաբթի փոքր-ինչ աճել են՝ Գերմանիայի Սահմանադրական դատարանի կողմից ԱՄՆ ԴՊՀ բաց շուկայի կոմիտեի որոշումների ակնկալիքով ֆինանսական կայունության եվրոպական մեխանիզմի վավերացման հաստատման ֆոնին, վկայում են բորսայի տվյալները, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Առքուվաճառքի փակմանը Dow Jones արդյունաբերական ինդեքսն աճել է  0,07 տոկոսով և կազմել է 13333,35 կետ։ Բարձր տեխնոլոգիական NASDAQ-ն ավելացել է 0,32 տոկոսով և հասել է 3114,31  կետի։  S&P 500 լայն շուկայի ինդեքսն ավելացել է  0,21 տոկոսով՝ կազմելով 1436,56 կետ:
Գերմանիայի Սահմանադրական դատարանը չորեքշաբթի հաստատել է Ֆինանսական կայունության եվրոպական մեխանիզմում երկրի մասնակցությունն այն պայմանով, որ երկրի պատասխանատվությունը կսահմանափակվի պայմանավորված 190 մլրդ եվրոյով: Բոլոր հետագա վճարները պետք է համաձայնեցվեն գերմանական խորհրդարանում:
Գերմանիան միակ երկիրն է, որը չի վավերացրել մեխանիզմը:
Այսպիսով, մերժվել են ԵՄ-ի բյուջետային պայմանագրին և ԱՄՀ-ին վերաբերող օրենքների ընդունման անօրինականությանն ուղղված մի շարք դիմողների բողոքները:
Ֆինանսական շուկաները նաև չորեքշաբթի մեկնարկած ԱՄՆ ԴՊՀ բաց շուկայի կոմիտեի երկօրյա նիստին են սպասում: Bloomberg գործակալության հարցման համաձայն, դրան մասնակցած տնտեսագետների երկու երրորդը կարգավորիչից քանակական մեղմացման (QE3) երրորդ ռաունդի հայտարարություններ են ակնկալում: Շատ վերլուծաբաններ ԴՊՀ-ի խոստման վրա են հույս դնում՝ մինչև 2015թ.-ի վերջը գերցածր դրույքների քաղաքականությունը երկարաձգելու ուղղությամբ: Այդ հույսերը շատ անգամ հիմնված են կարգավորիչի ղեկավար Բեն Բերնանկեի վերջին հայտարարությունների վրա, որ ամերիկյան տնտեսության իրավիճակը հեռու է բավարարից, և գերատեսչությունը չի բացառում աջակցության լրացուցիչ միջոցների ընդունման հնարավորությունները:
Աշխատանքի շուկայի իրավիճակի հետ կապված մտավախությունների վերաբերյալ Բերնանկեի հայտարարությունների ներքո «պետք է ենթադրել, որ նա չի նախատեսում որևէ բան ձեռնարկել»,- կարծում է Robert W. Baird & Co. Ներդրումային ռազմավար Բրյուս Բիթզը (Bruce Bittles), ում խոսքը մեջբերում է MarketWatch գործակալությունը:
Սակայն, ըստ Federated Investors պորտֆելային մենեջեր Մեթյու Քաուֆլերի (Matthew Kaufler), Բերնանկեն իրենն է պնդելու և զերծ կմնա պարտատոմսերի հաջորդ ռաունդի գնումից՝ հաշվի առնելով աշխատանքի շուկայի ընդհանուր իրավիճակը: «Չնայած գործազրկությունը գտնվում է անցանկալի մակարդակում, ամեն դեպքում այն աստիճանաբար նվազում է: Նախկինում այն 10 տոկոս էր, իսկ այժմ՝ 8,1 տոկոս»,- ասել է Քաուֆլերը:
Շուկայի մասնակիցները դրական են ընդունել ԱՄՆ առևտրի նախարարությունից ստացված տվյալները, որոնց համաձայն երկրի ներմուծումն օգոստոսին շարունակվել է 0,7 տոկոսով՝ հուլիսի համեմատ ավելի քիչ, քան նախատեսում էին վերլուծաբանները, ովքեր 1,3 տոկոս աճ էին կանխատեսում:
NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotation, Ֆոնդային դիլերների ազգային ասոցիացիայի գնանշման ավտոմատացված համակարգ)՝ բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների ինդեքս։ Այն հաշվարկվում է բոլոր ընկերությունների (ԱՄՆ ռեզիդենտների և արտերկրյա) սովորական բաժնետոմսերի գնանշումների հիման վրա, որոնք առքուվաճառքի են հանվում NASDAQ արտաբորսայական համակարգում և կշռվում են ըստ շուկայական կապիտալիզացիայի։ -0-