ՎԶԵԲ–ը նշում է Հայաստանի արտադրության աճը և մատնանշում է տնտեսության ռիսկերը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) «Տարածաշրջանային տնտեսական եռամսյակային հեռանկարները» իր նոր զեկույցում նշում է Հայաստանի արտադրության աճը և մատնանշում է տնտեսության ռիսկերը։
«Հայաստանում արձանագրվել է արտադրության ավելի մեծ աճ, ինչը հիմնականում մշակող արդյունաբերության ու հանքարդյունաբերության շնորհիվ է:  Իշխանությունները ֆինանսական կոնսոլիդացիա և կառուցվածքային բարեփոխումներ են իրականացնում ԱՄՀ-ի կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի շրջանակներում»,– ասվում է զեկույցում։
ՎԶԵԲ–ի փորձագետները ենթադրում են, որ տնտեսությանն իրենց շարունակական նպաստն են բերում դրամական փոխանցումների մեծ ներհոսքը և զգալի պաշտոնական ֆինանսավորումը:
«Անմիջական ռիսկերը կապված են արտաքին միջավայրի անորոշության հետ, քանի որ երկիրը կախվածություն ունի դրամական փոխանցումներից և արտահանման կենտրոնացվածությունից»,– նշվում է զեկույցում։
Զեկույցի համաձայն` անցումային տարածաշրջանում աճը կնվազի` 2011թ. գրանցված 4.6 տոկոսից  հասնելով մինչև  2.7 տոկոս 2012թ., ապա 2013թ. աճի ցուցանիշները մի փոքր կբարձրանան` հասնելով 3.2 տոկոսի:
ՎԶԵԲ-ի տնտեսագետները համարում են, որ նոր Եվրոպայի երկրներին, հավանաբար, սպասվում է ևս մեկ դժվար տարի, մինչև որևէ իրական տնտեսական վերականգնման մեկնարկը:
Ըստ ՎԶԵԲ–ի փորձագետների` աճի դանդաղեցման գլխավոր պատճառը եվրագոտում շարունակվող ճգնաժամն է։ Այդ ճգնաժամի շարունակությունը նույնպես տարածաշրջանի երկրների տնտեսությունների համար առավելագույն ռիսկ է նաև հաջորդ տարում։
Ամեն դեպքում, Եվրոպական Կենտրոնական բանկի կողմից վերջերս ձեռնարկված գործողությունների շնորհիվ, ինչպես նաև նրանց կողմից հայտարարված բանկերի լիկվիդացման և համախմբման ուղղությամբ ՀՆԱ–ի աճին սպառնող միջոցառումները, խոչընդոտները և ռիսկերը մի փոքր նվազել են։
2012թ.–ի ՀՀ պետբյուջեի համաձայն՝ տնտեսական աճը նախատեսված է 4,2 տոկոսի մակարդակում, իսկ 2013թ.–ի ՀՆԱ–ի աճը` 6 տոկոսի մակարդակում։