Հայաստանի բանկերը սեպտեմբերի դրությամբ 30–ին պետպարտատոմսերում 155,6 մլրդ դրամ են ներդրել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկերը 2012 թվականի երրորդ եռամսյակի վերջի դրությամբ պետպարտատոմսերում ներդրել են շուրջ 155,6 մլրդ դրամ, ինչը 8,6 տոկոսով ավելի է տարեսկզբի ցուցանիշից։ Այս մասին է վկայում «ԱՌԿԱ» գործակալության կողմից 2012 թվականի երրորդ եռամսյակի միջանկյալ ֆինանսական հաշվետվությունների հիման վրա անցկացված վերլուծությունը։
Պետական արժեթղթերում ավանդների տեսակարար կշիռը համախառն ակտիվներում հաշվետու ժամկետում կազմել է 6,8 տոկոս` ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակի վերջի 6,5 տոկոսի դիմաց։
Բանկային հաշվետվություններին համապատասխան, բոլոր արժեթղթերի համախառն պորտֆելը սեպտեմբերի 30–ի դրությամբ կազմել է շուրջ 160,7 մլրդ դրամ, դրանցից 96,83 տոկոսը բաժին է ընկել պետական արժեթղթերին։
Միաժամանակ արժեթղթերում կատարած ներդրումների ծավալով առաջատար է HSBC Բանկ Հայաստանը` 31,2 մլրդ դրամով, որոնցից ավելի քան 30,4 մլրդ դրամը կամ 97,51տոկոսը բաժին է ընկնում պետպարտատոմսերին։ Բանկի արժեթղթերի պորտֆելի 2,49 տոկոսը կամ 775,5 մլն դրամը կազմում են ոչ պետական արժեթղթերը։ 2012 թվականի երրորդ եռամսյակի արդյունքներով, HSBC Բանկ Հայաստանի` պարտքային արժեթղթերում կատարած ներդրումներից ստացված տոկոսային եկամուտը կազմել է 2 239 մլն դրամ կամ ամբողջ տոկոսային եկամտի 17,9 տոկոսը։
Այնուհետև արժեթղթերի պորտֆելի ծավալով Հայբիզնեսբանկն է (20 մլրդ դրամ), որի պետական արժեթղթերում կատարած ներդրումները կազմում են 99,59 տոկոս, իսկ ոչ պետական արժեթղթերում` 0,41 տոկոս։  Բանկի` պարտքային արժեթղթերում կատարած ներդրումներից ստացված տոկոսային եկամուտը երրորդ եռամսյակում կազմել է շուրջ 720,1 մլն դրամ կամ ամբողջ տոկոսային եկամտի 5,8 տոկոսը։
Արժեթղթերում կատարած ներդրումների ծավալով բանկային համակարգի առաջատարների թվում է նաև Արմսվիսբանկը` 16,5 մլրդ դրամով, որոնցից 96,92 տոկոսը բաժին է ընկնում պետական արժեթղթերին, իսկ  3,08տոկոսը` ոչ պետական։