Հայաստանի պետական պարտքը տարվա արդյունքներով 4.37 մլրդ դոլար կկազմի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի պետական պարտքը 2012 թվականի արդյունքներով կկազմի  4 մլրդ 374.9 մլն դոլար, երկուշաբթի հրավիրված ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը։
Նախարարը միաժամանակ նշեց, որ ընդհանուր գումարի մեջ կառավարության պարտքը կկազմի 3 մլրդ 780 մլն դոլար` 2011 թվականի 3 մլրդ 511 մլն դոլարի դիմաց։
Գաբրիելյանը պարզաբանեց, որ արտաքին պարտքը կկազմի 3 մլրդ 159 մլն դոլար` նախորդ տարվա 2 մլրդ 950 մլն–ի դիմաց։
«Եթե նախորդ տարի արտաքին պարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ–ի նկատմամբ կազմել է 30.1 տոկոս, ապա 2012 թվականի արդյունքներով այդ ցուցանիշը կհասնի 31.1 տոկոսի»,– ասաց նա` միաժամանակ ավելացնելով, որ 2013 թվականին, Ֆինանսների նախարարության կանխատեսումներով, տվյալ ցուցանիշը գրեթե չի փոխվել։
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, Հայաստանի արտաքին պետական պարտքը տարեսկզբի ցուցանիշի համեմատ ավելացել է 4.8 տոկոսով (կամ 172.6 մլն դոլարով)` այս տարվա սեպտեմբերի վերջին կազմելով ավելի քան 3740.8 մլն դոլար, իսկ ներքին պետպարտքը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 233.3 մլրդ դրամ` 2011 թվականի դեկտեմբերի 30–ի համեմատ ավելանալով 7.9 տոկոսով։ -0-