ԱԽՏ բորսաները բացվել են աճով. պատճառը իենի փոխարժեքի բարձրացումն է
ԵՐԵՎԱՆ, 8 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Ասիական–խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի առանցքային ֆոնդային հարթակներն ուրբաթ` փետրվարի 8–ի առուվաճառքները բացվել են աճով` իենի թանկացման և համաշխարհային շուկայի դրական լուրերի ֆոնին։
Ճապոնական Nikkei 225-ն առուվաճառքի առաջին րոպեներին նվազել է 0.94 տոկոսով՝ մինչև 11246,90 կետ: Հարավկորեական  KOSPI-ն բարձրացել է 0,16 տոկոսով՝ հասնելով 1934,91 կետի: Ավստրալական S&P/ASX 200-ն առուվաճառքի սկզբում ավելացրել է 0.29 տոկոս՝ հասնելով 4950,70 կետի, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Առուվաճառքի մասնակիցներն ուշադրություն են դարձրել կորպորացիաների ոչ միանշանակ լուրերին։ Երրորդ եռամսյակի արդյունքներով, Sony էլեկտրոնիկայի ճապոնական արտադրողի զուտ վնասը կազմել է 10.76 միլիարդ իեն (114 միլիոն դոլար), ինչը 15 անգամ պակաս է նախորդ տարվա 159 միլիարդ իենի վնասներից նախորդ տարի։ Ավստրալական ֆոնդային ցուցիչին աջակցել են հունվարին երկրի գործազրկության տվյալները։ Գործազրկությունը պահպանվում է 5.4 տոկոս մակարդակում, թեև ակնկալվում է աճ մինչև 5.5 տոկոս։