Հայաստանում փողի զանգվածի ծավալը հունվարին նվազել է 1,9%–ով և 1320,1 մլրդ դրամ կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Փողի զանգվածի ծավալը Հայաստանում 2013թ.-ի հունվարին, 2012 թվականի դեկտեմբերի համեմատ, նվազել է 1,9%–ով և կազմել է ավելի քան 1320,1  մլրդ դրամ:
Ինչպես «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հայտնեցին ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախնական տվյալներով` բանկային համակարգից դուրս կանխիկ գումարի ծավալը հունվարի վերջին կազմել է շուրջ 351,8 մլրդ դրամ՝ 2012 թվականի դեկտեմբերի վերջի ավելի քան 384,1 մլրդ դրամի դիմաց, ցպահանջ ավանդները (դրամով) 157 մլրդ դրամ են կազմել` նախորդ ամսվա վերջի 161,7 մլրդ դրամի դիմաց։
Ժամկետային ավանդների ծավալը հաշվետու ժամանակահատվածի վերջում ավելի քան 187,0 մլրդ դրամ է կազմել` հոկտեմբերի վերջի 178,1 մլրդ դրամի դիմաց։ Ընդ որում, արտարժույթով ավանդների ծավալը շուրջ 588,3 մլրդ դրամ է կազմել` նախորդ ամսվա վերջի 577,8 մլրդ դրամի դիմաց։
Արտարժույթով ավանդների մասնաբաժինը փողի զանգվածի կազմում կազմել է 611 մլրդ դրամ` դեկտեմբերի 608,4 մլրդ դրամի դիմաց։
Միաժամանակ փողի բազմարկիչը հունվարի վերջին 2,01 է կազմել՝ դեկտեմբերի  համեմատ ավելանալով 0, 04 կետով։ (1 դոլարը 409,02 դրամ է):-0-