ՀՀ առևտրային բանկերի պլաստիկ քարտերով արտերկրում իրականացված գործարքների ծավալը 2013թ.–ի հունվարին աճել է 25,7%–ով` կազմելով 6,7 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բոլոր տեսակի առևտրային բանկերի պլաստիկ քարտերի միջոցով արտերկրում իրականացված գործարքների համախառն ծավալը 2013թ.–ի հունվարին կազմել է 6,7 մլրդ դրամ` մեկ ամսում ավելանալով 25,7 տոկոսով, տեղեկացվում է 2013թ.–ի հունվարի ՀՀ ԿԲ ամենամսյա տեղեկատվական տեղեկագրում։
Գործարքների քանակը կազմել է 118,3 հազար (ամսական աճը`13,5%)։ Միաժամանակ քարտերի օգնությամբ իրականացված անկանխիկ գործառնությունների ծավալը նույն ժամանակահատվածում կազմել է 5,1 մլրդ դրամ, ինչը 39 տոկոսով ավել է 2012թ.–ի դեկտեմբերի ցուցանիշից։
Պլաստիկ քարտերի միջոցով արտերկրում իրականացված կանխիկացման ծավալը  հունվարին կազմել է 1,59 մլրդ դրամ` 2012թ.–ի դեկտեմբերին գրանցված 1,67 մլրդ դրամի դիմաց (4,5% անկում)։
Ընթացիկ տարվա հունվարի վերջի դրությամբ, հաճախորդներին պլաստիկ քարտերի տրամադրում և սպասարկում են իրականացրել Հայաստանի տարածքում գործող  21 առևտրային բանկեր։ Միաժամանակ 19 առևտրային բանկերը մասնակցում են ArCa միասնական վճարային համակարգին։  ($1 – 411,21 դրամ է)։ —0—