ՀՀ ՎԿ–ների վարկային ներդրումները փետրվարի վերջին 117,3 մլրդ դրամ են կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի վարկային կազմակերպությունների վարկային ներդրումները 2013թ.–ի փետրվարի վերջին կազմել են 117,3 մլրդ դրամ (առանց կուտակված տոկոսների), ինչը 2,9 տոկոսով շատ է 2013թ.–ի փետրվարի ցուցանիշից, տեղեկանում ենք ՀՀ ԿԲ ամենամսյա տեղեկատվական տեղեկագրից։
Տնային տնտեսությունների վարկավորման ծավալը 2013թ.–ի փետրվարի դրությամբ կազմել է 84 մլրդ դրամ, ինչը 3,3 տոկոսով շատ է նախորդ ամսվա ցուցանիշից։
Միաժամանակ տնտեսության բոլոր ոլորտներում հատկացված վարկերի ընդհանուր ծավալում տնային տնտեսություններին հատկացված վարկերի ծավալը կազմել է 71,7 տոկոս, ընդ որում 60,5 մլրդ դրամը կազմել են ազգային արժույթով հատկացված վարկերը, իսկ 23,6 մլրդ դրամը` արտարժույթով։
Միաժամանակ փետրվարի արդյունքներով ձեռնարկությունների վարկավորման ծավալը կազմել է շուրջ 31,7 մլրդ դրամ` 2013թ.–ի հունվարին գրանցված 31,7 մլրդ դրամի դիմաց (3% աճ)։
ԿԲ տվյալների համաձայն, տնտեսության բոլոր ոլորտներում հատկացված վարկերի ընդհանուր ծավալում ձեռնարկություններին հատկացված վարկերի ծավալը կազմել է 27 տոկոս, ընդ որում 12,1 մլրդ դրամը կազմել են ազգային արժույթով հատկացված վարկերը, իսկ 19,6 մլրդ դրամ` արտարժույթով հատկացված վարկերը։