ՌԴ–ի տնտեսական աճի խնդիրները կառուցվածքային են, դրանք չեն լուծվի ԿԲ գործիքներով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/.  ՌԴ–ի տնտեսական աճի խնդիրները ներդրումային կլիմայի և տնտեսության կառուցվածքի մեջ են, և ԿԲ–ի գործիքներով հնարավոր չէ դրանք լուծել։ «Ռոսիա–2013» համաժողովի ժամանակ կարծիք է հայտնել ՌԴ նախագահի օգնական, Ռուսաստանի Բանկի նոր ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան, հաղորդում է Банки.ру պորտալի թղթակիցը։
«Ինձ թվում է` երբ մենք սկսում ենք քննարկել ԿԲ գործիքները և նրա վարած քաղաքականությունը, նախ պետք է ազատվենք պատրանքներից, որ մոնետար քաղաքականության միջոցներով մենք կարող ենք ազատվել անկման պատճառներից, դրանք կառուցվածքային են»,– ասել է նա։
Նաբիուլինան նշել է, որ ներկա պահին բարենպաստ ներդրումային կլիմա ստեղծելու և արտասահմանցի ներդրողներին ներգրավելու համար կարևոր է քաղաքական կայունության գործոնը։ «Բոլոր հնարավորությունները կան, որպեսզի ներդրումներ ներգրավվեն Ռուսաստան։ Ռուսաստանը սկզբունքորեն շատ գրավիչ է ներդրումների համար, –ընդգծել է նա։ –Մնում է փոքր-ինչ կարգավորել օրենսդրությունը, կարծում եմ, որ մեզ կհաջողվի դա»։ –0–