Չինաստանից ստացված վիճակագրության հիման վրա ԱԽՏ բորսաներն առավելապես աճով են բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. Ասիական–Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի ֆոնդային հարթակները երկուշաբթի` մայիսի 13–ի առուվաճառքները բացել են  առավելապես աճով`ապրիլին գրանցված Չինաստանի արտաքին առևտրային շրջանառության վիճակագրության ֆոնին, վկայում են բորսաների տվյալները, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Ճապոնական Nikkei–ի ցուցիչը բարձրացել է 1,02 տոկոսով` կազմելով 14756,59 կետ։ Հարավկորեական KOSPI–ն նվազել է 0,04 տոկոսով` մինչև 1944,03 կետ։ Ճապոնիայի բորսաները փակ են պետական տոների առիթով։S&P/ASX 200 ավստրալիական ցուցիչը բացվել է աճով` ավելանալով 0,09 տոկոսով և կազմում է 5210,90 կետ։
Չինաստանի արտաքին առևտրային հաշվեկշռի դրական սալդոն կրճատվել է ապրիլին 1,7 տոկոսով` կազմելով 18,16 մլրդ դոլար։ Ամեն դեպքում, ցուցանիշը գերազանցեց վերլուծաբանների ակնկալիքները 16,15 մլրդ դոլարով։
Արտերկրում չինական ապրանքների արտահանումն ավելացել է տարեկան կտրվածքով 14,7 տոկոսով, ներմուծումն աճել է 16,8 տոկոսով։ Վերլուծաբաններն ակնկալել են 9,2 և 13 տոկոս, համապատասխանաբար։