Գերմանիայի տնտեսությունը վերակենդանանում է. այն լիովին պետք է կայունանա 2013 թ.–ի վերջին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. Գերմանական տնտեսությունը վերականգնել է աճի միտումը 2013 թվականի առաջին եռամսյակում և պետք է ամբողջովին ամրապնդվի 2013 թվականի վերջին, ասվում է երկրի Էկոնոմիկայի նախարարության զեկույցում։
Այսպես, արդյունաբերական պատվերների և արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը փետրվարին և մարտին աճել է, բացի այդ, ավելացել է նաև ներքին շուկայի սպառումը, աշխատաշուկայում ստեղծված դրությունը բարենպաստ է։ Այս բոլոր գործոնները հիմքեր են տալիս տարվա բարենպաստ կանխատեսումների համար, կարծում են գերատեսչությունում, հաղորդում է  rbc.ru–ն։
Գերմանիայի արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 2013 թվականի մարտին աճել է 1.4 տոկոսով` նախորդ ամսվա համեմատ, տարեկան կտրվածքով ցուցանիշը բարձրացել է 0.6 տոկոսով։ Արդյունաբերական պատվերների ծավալը մարտին ամսական հաշվարկով ավելացել է 2.2 տոկոսով, ինչն ապահովել է նաև տարեկան կտրվածքով աճ։ Աշխատաշուկայի դրությունը բարենպաստ է, ինչին նպաստում է աշխատուժի ներհոսքը Եվրամիության ճգնաժամային պետություններից։
«Վերջին ժամանակներում Եվրամիության` դժվարություններ կրող անդամ–երկրների ներգաղթյալների թիվը նկատելիորեն աճել է, ընդ որում` խոսքը երիտասարդ և լավ կրթություն ունեցող մարդկանց մասին է, ովքեր իրենց մասնագիտական ապագան տեսնում են ԳԴՀ–ում»,– նշվում է զեկույցում։
Գերմանիայի ՀՆԱ–ի` 2013 թվականի առաջին եռամսյակի նախնական տվյալները կհրապարակվեն 2013 թվականի մայիսի 15–ին։ Reuters–ի կողմից հարցված վերլուծաբաններն ակնկալում են, որ գերմանական տնտեսությունը 2013 թվականի առաջին եռամսյակում աճել է 0.3 տոկոսով` նախորդ եռամսյակի համեմատ։
Նշենք, որ Եվրահանձնաժողովն ավելի վաղ վատացրել էր եվրագոտու և Եվրամիության ՀՆԱ դինամիկայի սեփական կանխատեսումներն այս և հաջորդ տարվա համար։ ԵՀ–ում նշել են, որ Գերմանիային կհաջողվի խուսափել ռեցեսիայից, թեև երկրի ՀՆԱ աճի կանխատեսումները նույնպես վերանայվել են դեպի նվազում։
Այսպես, Գերմանիայի տնտեսությունը կաճի 0,4%–ով  և 1,8%–ով, համապատասխանաբար,  2013 թվականին և 2014 թվականին, մինչդեռ ավելի վաղ ԵՀ–ն կանխատեսում էր այս տարվա 0.5–տոկոսանոց աճ և հաջորդ տարվա համար 2–տոկոսանոց աճ։ -0-