ԱԽՏ բորսաներն աճել են ԱՄՆ ֆոնդային հարթակներից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 31 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. Ասիական–խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի ֆոնդային հարթակներն ուրբաթ օրվա առքուվաճառքները բացել են գնանշումների աճով` նախօրեի զգալի անկումից հետո, վկայում են առքուվաճառքների տվյալները, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Հինգշաբթի ԱԽՏ առաջատար ֆոնդային ցուցիչները մինուսով են փակվել ԱՄՆ տնտեսության խթանման ծրագրի ավարտի կամ դրա ծավալների նվազման մտավախությունների ֆոնին։ Միաժամանակ, ճապոնական Nikkei 225–ն ընկել է ավելի քան 5 տոկոսով։ Սակայն ԱՄՆ բորսաները չեն արձագանքել այդ կտրուկ անկմանը` փակվելով ոչ մեծ աճով։ Վերլուծաբանների կարծիքով, ամերիկացի  թրեյդերները, հակառակը, հույս ունեն, որ ԴՊՀ–ի կողմից տնտեսական խթանումը կպահպանվի։
Ճապոնական Nikkei 225-ն առքուվաճառքի առաջին րոպեներին աճել է 1.58 տոկոսով՝ մինչև 13804,23 կետ: Հարավկորեական  KOSPI-ն բարձրացել է 0,60 տոկոսով՝ հասնելով 13804,23 կետի: Ավստրալական S&P/ASX 200-ն առուվաճառքի սկզբում նույնպես «կանաչ գոտում» է և կազմում է 13804,23 կետ: