ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից տրված հիփոթեքային վարկերի ծավալը ապրիլի վերջին կազմել է շուրջ 130,2 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 հունիսի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից տրված հիփոթեքային վարկերի ծավալը 2013թ.-ի ապրիլի վերջին կազմել է մոտ 130,2 մլրդ դրամ՝ մարտի համեմատ կրճատվելով 0,2 տոկոսով, տեղեկացվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի 2013թ.–ի ապրիլի տեղեկատուում։։
Տվյալների համաձայն` տրամադրված հիփոթեքային վարկերի ընդհանուր պորտֆելում դրամային վարկերի ծավալը կազմել է 63,9 մլրդ դրամ` մարտի համեմատ ավելանալով  0,9 տոկոսով, իսկ արտարժութային վարկերի ծավալը` 66,2 մլրդ դրամ` նախորդ ամսվա համեմատ նվազելով 1,2 տոկոսով։
Միաժամանակ ՀՀ առևտրային բանկերի ընդհանուր վարկային պորտֆելում հիփոթեքային վարկերի մասնաբաժինը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 7,9 տոկոս։
Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից ռեզիդենտ տնտեսությունում տրված վարկերի ընդհանուր ծավալը 2013 թվականի ապրիլի վերջին կազմել է ավելի քան 1634,1 մլրդ դրամ` մարտի համեմատ աճելով 0,5 տոկոսով: