Հայկական երեք ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարները 2013թ.–ի հունվար–մայիսն ընկած ժամանակահատվածում գերազանցել են 2,9 մլն դրամը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական երեք ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարները 2013 թվականի հունվար–մայիսն ընկած ժամանակահատվածում կազմել են ապահովագրական շուկայի փոխհատուցումների ողջ ծավալի 68,6 տոկոսը կամ մոտ 2 979  մլն դրամ, նշվում է Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի կայքում։
Հաղորդագրության համաձայն` միաժամանակ Հայաստանում գործող բոլոր ապահովագրական ընկերությունների փոխհատուցումների ընդհանուր ծավալը 2013 թվականի հունվար–մայիս ամիսներին կազմել է մոտ 338 մլն դրամ։
Տվյալների համաձայն, ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարների ծավալով առաջին տեղում է «Ռոսգոսստրախ–Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունը 1 410,3 մլն դրամի չափով։ Այնուհետև ԻՆԳՈ Արմենիան է` ավելի քան 1016,5 մլն դրամով և Ռեսոն` ավելի քան 552,2 մլն դրամով։
Միաժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում առաջատար եռյակի ԱՊՊԱ փոխհատուցման հայտերի թիվը 15 535 է կազմել։
Միաժամանակ 2013թ.–ի մայիսի 31–ի դրությամբ, ԱՊՊԱ պայմանագիր կնքած ավտոտրանսպորտային միջոցների քանակը կազմել է 371 926 միավոր, ինչը 22 106  միավորով գերազանցում է 2012թ.–ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը։
Ինչպես նշվում է Բյուրոյի կայքում, ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ապահովագրական հատվածի վնասի ցուցանիշը 2013թ.–ի հունվար–մայիս ամիսներին կազմել է 75,6 տոկոս, ինչը 6,6 տոկոսով ավել է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։
Ավտոքաղաքացիական պատասխանատվության ապահովագրման ինստիտուտը Հայաստանում գործում է 2011 թվականի հունվարի մեկից։
Ապահովագրական շուկայի վերահսկողությունը 2006 թվականի հունվարի 1–ից իրականացնում է Կենտրոնական բանկը, որի կազմում գործում է միասնական ֆինանսական վերահսկման համակարգը։ -0-