ԱԽՏ բորսաները տարբեր ուղղություններով են բացվել Չինաստանից ստացված վիճակագրության ակնկալիքով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Ասիական–խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի ֆոնդային հարթակները հուլիսի 15-ի առուվաճառքները սկսել են տարբեր ուղղություններով` երկրորդ եռամսյակում առանցքային մակրոտնտեսական ցուցանիշի վերաբերյալ Չինաստանից ստացված վիճակագրության ակնկալիքով, վկայում են առուվաճառքի տվյալները, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Հարավկորեական KOSPI-ն նվազել է 1,13 տոկոսով՝ կազմելով 1848,79 կետ: Ավստրալական S&P/ASX 200 ցուցիչն աճել է 0,16%–ով և 4937,60 կետ է կազմել։ Ճապոնական բորսաները փակ են պետական տոնի կապակցությամբ։
ԱԽՏ–ի բորսային խաղացողները երկուշաբթի առուվաճառքները զգուշությամբ են սկսել` Չինաստանից ստացված մակրոտնտեսական վիճակագրության ակնալիքով, որը տարածաշրջանի խոշորագույն տնտեսությունն է և ԱԽՏ երկրների մեծամասնության հիմնական առևտրային գործընկերը։
Միաժամանակ որպես դրական գործոն ծառայեցին  նախորդ շաբաթվա ավարտին ԱՄՆ–ի բորսային հաթակներում կայացած առուվաճառքի արդյունքները։ Dow Jones և S&P 500 ցուցիչները հինգշաբթի առուվաճառքներն աճով են փակել` գերազանցելով պատմական առավելագույնը։ Ամերիկյան բորսային խաղացողների լավատեսություն հաղորդեց Դաշնային պահեստի ղեկավար Բեն Բերնանկեի` կարգավորիչի հետագա դրամաշնորհային քաղաքականության վերաբերյալ հայտարարությունները։ ԴՊՀՆ–ն մտադիր է ԱՄՆ–ի տոկոսադրույքները պահպանել ցածր մակարդակում` ամերիկյան տնտեսության վերականգնման տեմպերի խթանման համար։